Co se říká o psech

Pondělí, 23. červenec 2012

O psech toho bylo již řečeno a napsáno opravdu mnoho. Ale stejně, jako se vžila pověra, že černá kočka přes cestu nosí smůlu, jsou vžité i některé pověry o psech. Každý chovatel psa by měl ale vědět, že co je psáno, rozhodně nemusí být dáno. Pes je, jako každý jiný tvor, zcela jedinečný a i v případě, že je vyšlechtěn pro některou konkrétní práci, neznamená, že se nemůže osvědčit v něčem zcela jiném. A i když jsou různým rasám přisuzovány různé povahové vlastnosti, není radno se tím řídit.

Pes, který štěká, nekouše

Zlatý retrívr je pes, který se velmi hodí do rodiny. Je známý svou milou povahou a tím, že je trpělivý. Spousta rodin si právě tuto rasu pořizuje, protože jsou v rodině děti. Někteří se domnívají, že jeho skvělá povaha umožňuje dětem i to, že si s ním pak mohou dělat, co chtějí. Tento pes si nechá opravdu hodně líbit, ale čeho je moc, toho je příliš. Jednoho dne si váš dosud milý mazlíček může říct dost a prostě to dát jednoznačně najevo. Klidně i tím, že prostě kousne. Smutné je, že chovatel pak málokdy hledá důvod. Psa odsoudí potom jen proto, že udělal něco, co jeho povaze nepřísluší. Zvíře prostě není věc.

 

Zkušený chovatel by měl prostě svoje zvíře dokonale znát a také vyhodnotit chování, které není zcela standardní a rychle proto zareagovat. Pes svoji reakci může dát najevo hned několika způsoby a ten nejhorší, kdy se rozhodne použít zuby, je opravdu až v případě, že je hodně vystresovaný nebo má prostě velmi špatnou zkušenost.

 

Pitbul je zabiják

Tento pes byl vyšlechtěn hlavně pro hlídání dobytka a pro psí zápasy. Pravdou je, že jeho čelisti mají obrovskou sílu, proto poranění tak silným stiskem bývá opravdu závažnější.

 

Pitbulteriér je ale pes jako každý jiný. Snese se bez větších problémů i s jinými druhy zvířat, aniž by někdy zaútočil. K lidem je velmi přátelský, pokud se k němu přátelsky chovají. Nemá dokonce problémy ani s dětmi.

 

Záleží prostě na chovateli, jak psa bere. Zda jen jako nástroj pro hlídání majetku nebo pro vydělávání peněz v aréně, kde se psi navzájem napadají, dokud jeden nepřežije, nebo jako právoplatného člena rodiny, se kterým se také tak zachází.

 

Jako pes a kočka

Obecně se má za to, že pes a kočka se navzájem nesnesou. To, že pes venku vrčí a útočí na kočky, ale neznamená, že je to jeho přirozený nepřítel.

 

Není vůbec žádné překvapení, kdy v rodině tyto dva druhy zvířat jsou a bez problémů spolu sdílejí prakticky vše, včetně misek s jídlem. Jeden druhého dokonce brání.

 

Pokud spolu vyrůstají od mala, často netrvá příliš dlouho, aby si jeden druhého osvojil a ochraňoval. Stanou se z nich pak nerozluční přátelé, kteří se dokážou velmi milovat.

 

Se psy je to prostě jako s lidmi. Pokud mají důvod se usmívat, tak se usmívají, pokud strádají a jsou terčem útoků, vrací to nebo jsou z nich vystrašené uzlíčky nervů, jež se nezmůžou ani na odpor. Pokud si tedy pořizujeme psa, měli bychom na to myslet.

 

Autorka: Naďa Kučerová

autor článku: Naďa Kučerová

Počet přečtení tohoto článku: 5386

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  23.02.2013 18:41:34

  Irena a spol. napsal(a):

  Měli jsme ročního kocourka a přinesli jsme štěně.Protože jsem od začátku oba stejně krmila,hladila i třeba chovala na klíně,zvykli si na sebe a dneska jsou nerozlučná dvojka.Umí si spolu hrát,baští z jedné misky,spí spolu a když je potřeba i se vzájemně ošetřují.Teda hlavně psík kurýruje kocourka,který si sem tam přinese nějakou tu ránu z kočičích bitvy.Je opravdu nádhera je pozorovat.:-D

 • Jako pes a kočka

  05.08.2012 23:47:37

  Emily Stark napsal(a):

  To my jsme si šli takhle jednou an procházku a přijd k nám kočka, začne se k němu lísat a otírajt se o něj a vrnět. Pejsek koukal nakonec ji olízl. Pak jsem ji zahnala a šli jsme dál :D Zjisitla jsem, ale, že za náma šla celou dobu. :D

 • -- bez nadpisu --

  26.07.2012 20:38:07

  Emily napsal(a):

  To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou...:D

 • -- bez nadpisu --

  24.07.2012 18:40:01

  napsal(a):

  Roup dětský, jak už název napovídá je čistě lidský parazit. Od psa se člověk opravdu nakazit nemůže...
  Ale může se pochopitelně nakazit jinými parazity.

 • Re: Další pověry :D

  24.07.2012 17:26:38

  Vixenne a N'gare napsal(a):

  Moniko,

  na ty roupy pozor! To je bohužel pravda.

  Střevní parazité se snadno přenáší z psa na člověka. A hrozně špatně se zjišťují. Nákaza parazitem se často tváří jako alergie, i protilátky v krvi jsou stejného typu.

  Spousta pejskařů je začervena. Ne vždy od svého psa, ale nejčastěji od něj. A co víc, psa zodpovědný majitel odčerví, ale co tak odčervit sebe?

  Takže, po svém psovi okamžitě zbírám hromádky, ať se v nich paraziti nepomnoží a odčevuji pokaždé, kdy máme pozitivní nález, a pak za 2 týdny druhou dávku (dle návodu v balení s odčervovadlem). Psí odčervovadla střídám a souběžně se psem se odčervujou lidi Vermoxem.

Celkem záznamů: 6
|< << 12 >> >|

Top inzerát

Prodám 5 štěňátek čivavy

Prodám 5 štěňátek čivavy

Plemeno : Čivava - Chihuahua
Pohlaví : ne
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace