Kelpie jsou výbornými hlídači, mají přátelskou povahu a milují jak svého majitele, tak celou rodinu. Na výchovu nejsou náročný a zvládne je i méně zkušený jedinec!

Vzhled

Kelpie má jemné a lehké tělo velmi dobré konstrukce, které umožňuje plynulý a mrštný pohyb. Hlava je velká k úměru velikosti těla se vztyčenými uši a zaoblenou špičkou. Uši směřují vždy dopředu a zevnitř jsou osrstěné. Oči jsou mandlovitého tvaru a hnědé barvy s inteligentním výrazem. Pes má výrazný stop a barva nosní houby by měla odpovídat barvě srsti. Zuby jsou bílé, silné, s nůžkovým skusem, které zakrývají suché a přiléhající pysky. Krk je pevný a středně dlouhý, bez volné kůže. Srst je na krku hustší, tudíž kelpie spadá do psích plemen s límcem. Navazuje pevný a rovný hřbet který přechází v ocas. Ten by měl být nesený svěšený a v mírném oblouku dosahující k hleznům a srst na něm netvoří prapor. Kelpie má silné a osvalené končetiny s kulatými tlapkami.

Australská kelpie
Australská kelpie

Toto plemeno má tzv. dvojitou srst, která se skládá z podsady a krycí srsti. Srst je rovná, krátká a tvrdá, díky čemuž je nepropustná a pes může odolávat i méně příznivým podmínkám. Co se týče barvy srsti, tak rozeznáváme barvy jednolité, což je hnědá, červená, zbarvení fawn, čokoládová nebo kouřově modrá či barvy se znaky, to je černá s pálením (black and tan) nebo červená s pálením (red and tan). 

Dospělí jedinci měří od 43 do 51 cm a vážit mohou až 20 kg. 

Povaha a výcvik australské kelpie

Začneme tím, jak je kelpie loajální a inteligentní psí plemeno, které se hodí především do rodiny. Dříve byla kelpie známá pro svou pasteveckou vlastnost, avšak v dnešní době ji uvidíte spíše jako rodinného psa, anebo parťáka pro sportovního nadšence. Kelpie se hodí i k dětem. Bude ráda za svou rodinu a majitele, kterému bude nablízku. K rodině je velmi loajální a neposlouchá pouze svého majitele, ale také ostatní členy. Jediná věc na kterou si musíte dát pozor, pokud si chcete pořídit právě kelpii, je touha po pasení, a to nejen ostatních zvířat, ale i lidí. Proto je důležitá včasná výchova a vysvětlení vašemu psovi, že takhle to opravdu nebude.

Kelpie je velmi neúnavné plemeno, které potřebuje dostatek pohybu a práce. Bude ráda zejména za velkou zahradu s boudou, kde bude mít možnost nepřetržitého pohybu. V dnešní době můžeme vidět kelpii právě jako rodinného společníka na různé výlety nebo jako sportovního psa v agility, flyaballu, dogfrisbee, anebo zmíněného pasení.

Australská kelpie
Australská kelpie

Co se týče výchovy psa, tak kelpie je vhodná i pro méně zkušeného chovatele, právě díky její bystrosti a schopnosti rychlého učení se. Má ráda výcvik ve formě motivace. Navzdory její velikosti bude kelpie i dobrý domácí hlídač. Rozhodně dá vědět hlasitým štěkotem, když se jí bude zdát něco neobvyklé a svou rodinu umí velmi dobře chránit.

Péče a zdraví

Jelikož je to pes s podsadou, určitě bude vhodné v měsících línání kelpii pravidelně vyčesávat, a to jednou denně. Jinak postačí česat jednou do týdne. Pokud pes nebude úplně zabahněný, tak koupání nevyžaduje. Doporučuje se kontrolovat pravidelně uši a zejména dodržovat ústní hygienu, aby se tak předešlo vzniku zubního kamene a nežádoucího zápachu z tlamy.

Kelpie je zdravé a houževnaté plemeno, které zejména není náchylné ke genetickým nemocem. I tak se ale může objevit dysplazie kyčelního kloubu, dysplazie lokte nebo luxace čočky. Nejlépe uděláte, jak pro vás, tak pro vašeho psa, pořízením štěněte z certifikované chovné stanice, kde máte zaručené zdravé štěně bez povahových nebo zdravotních odchylek.

Australská kelpie
Australská kelpie
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]