Teriéři jsou zejména aktivní a hbití psi. Zároveň se dokáží přizpůsobit životu svého majitele, a border teriér rozhodně není výjimkou!

Border teriér a jeho vzhled

Border teriér patří mezi malá psí plemena s vyváženou stavbou těla. Má tmavé oči a svislé uši, která jsou vysoko posazená. Jeho hlava připomíná zejména vydří hlavu. Teriér má hluboký silný hrudník s dobře klenutými žebry. Středně dlouhý ocas nosí pes vysoko nasazený. Jako poslední jsou rovné a pevné končetiny, které jsou velmi dobře osvalené, uzpůsobené k pohybu. Zakončené jsou malými tlapkami.

Border teriér má silnou kůži a na první dotek drsnou a hustou kratší srst s podsadou, která ho ochrání v mrazivém počasí. Mezi nejčastější zbarvení teriéra patří hlavně pšeničná, modrá s pálením, červená nebo také grizzly s pálením.

Kohoutková výška se pohybuje od 25 -28 cm a váha mezi 5 – 7 kg.

Border teriér - Foto: Depositphotos
Border teriér

Border teriér a jeho povaha

Na začátek je potřeba říct, že border teriér je vhodným psem opravdu do každé rodiny, je veselý, hravý a poslušný. Dokáže se přizpůsobit svému majiteli, rád chodí na túry, ale zároveň by klidně odpočíval s pánem na gauči. Důležité je ale podotknout, že každý pes potřebuje alespoň základní pohyb ve formě menších procházek. Od přírody laskavým psem a vždy dobře naladěným. Dokáže žít jak v bytě, tak venku na zahradě zejména proto, že ho ochrání jeho hustá podsada.

Je to pes vhodný i pro začátečníky, jelikož výcvik teriéra není složitý. Formou hry a pamlsky dokážete tohoto psa naučit téměř cokoliv a bude vaším neodlučitelným parťákem. Dříve byl využíván k lovení malých hlodavců a škůdců, proto by se nedoporučoval do domácnosti například s morčaty či křečky. Využíval se dokonce i k lovení lišek. Border teriéra byste měli mít na vodítku kamkoliv půjdete, zejména v lese a na otevřené stráni.

Kromě práce v lese byste teriéra mohli využít také v agility, flyballu, dogfrisbee nebo v obedienci (poslušnosti).

Border teriér a péče a zdraví

Jeho tvrdá a hustá nepromokavá srst je opravdu nenáročná na údržbu, protože se na srst neusazují žádné nečistoty. Není potřeba ani časté koupání. Srst se doporučuje pouze zastřihávat a to pouze třikrát ročně.
Dále byste neměli opominout ústní hygienu díky které zabraňujete vzniku zánětu a nepříjemného zápachu z úst. Nezapomínejme na pravidelnou kontrolu uší a očí. Psovi by se měli podle potřeby zkracovat drápky.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 4.5]