Pes. Nejlepší přítel člověka. I přes to je pokousáno od psa více než 4,5 milionů lidí za rok. Polovina těchto případů jsou děti. Každé páté kousnutí je potřeba lékařsky ošetřit. A většina kousnutí není od cizího psa. Je to od domácího mazlíčka.

Psí pokousání může být problematickým chováním, které vyžaduje pozornost a vhodné kroky od majitelů. Kromě řešení samotného chování je důležité si být vědomi potenciálních zdravotních rizik spojených s psím pokousáním. V tomto článku si shrneme důležitá fakta a informace spojené s problematikou.

Příčiny pokousání

Pokousání může mít různé příčiny, avšak nejčastěji jsou pouhým odrazem a reakcí na něco. Pokud se pes necítí dobře, trápí ho nemoc či úraz, zubní problémy, může vás pokousat. Pokud se pes ocitne ve stresující situaci, kouše v rámci obrany sebe či svého teritoria. Kousne když má strach a je vyděšený, když se cítí ohrožený, když chrání cennou věc jako je jídlo, hračka či štěňata.

Škrábnutí a kousnutí může být též formou zábavy při přetahování a praní se, avšak pro lidi velmi nebezpečné. Aktivity, které mohou příliš vzrušit vašeho psa, můžou skončit jako opravdu ošklivé zranění. Nedostatek kontaktu s jinými psy nebo lidmi může vést k nesprávnému chování, včetně pokousání. Identifikace konkrétní příčiny je klíčová pro úspěšnou prevenci a řešení tohoto chování.

Prevence pokousání

Odborný výcvik

Specializovaný výcvik s trenérem psů může poskytnout strukturovaný přístup k odstranění nežádoucího chování. Pejskovi nastavíte hranice, které nesmí překročit – jako je např. pokousání.

Socializace

Pravidelný pozitivní kontakt s jinými psy a lidmi pomáhá vytvořit důvěru a snížit agresivní chování. Pes se nebude cítit ve stresu, nepřemůže ho strach ani úzkost.

Hračky pro uvolnění stresu

Poskytování vhodných hraček může pomoci uvolnit stres a potřebu žvýkání. Proti stresu jsou nejen hračky, ale i veterinární přípravky v podobě tabletek, obojku, sirupů, kapek a sprejů, jež pomáhají ke zklidnění psychiky při strachu a úzkostných stavech.

Pravidelná veterinární péče

Důležitými prevenčními aspekty jsou pravidelné návštěvy veterináře. Zdravý a šťastný pes vás totiž pravděpodobně nepokouše. Očkujte, sledujte pozorně vašeho psa, zda nedošlo k úrazu, zda se pravidelně stravuje a vyprazdňuje (zuby/nemoc).

Zdravotní rizika spojená s psím pokousáním

Pokud pes kousne, i když jde o zdánlivě malé zranění, může to mít několik zdravotních důsledků.

Infekce

Psi mají v ústech mnoho bakterií. I drobné zranění způsobené pokousáním může zvýšit riziko infekce. Dle městské policie byste měli vyhledat vždy lékařské ošetření rány do 6 hodin, aby vám byly zajištěny antibiotika. I drobná rána, zejména od psích zubů, se snadno infikuje a velice špatně se hojí.

Tetanus

Pokousání zvířat může způsobit přenos bakterie způsobující tetanus. Je důležité být očkován proti tetanu, zejména v případech zranění. Nebylo-li provedeno v posledních 5 letech, lékař vás jistě bude očkovat. Tetanus je vážné onemocnění způsobené bakterií Clostridium tetani, která vstupuje do těla přes zranění nebo poranění kůže. Bakterie produkuje toxin, který způsobuje svalovou křeč, a to zejména v oblasti krku a obličejových svalů. Příznaky tetanu mohou zahrnovat bolesti svalů, ztuhlost a potíže s polykáním.

Riziko onemocnění

Pokud pes není pravidelně očkován, může dojít k přenosu různých onemocnění, jako je vzteklina nebo jiné infekční choroby. Vzteklina je virové onemocnění postihující centrální nervový systém. Hlavním způsobem přenosu je obvykle slina, v případě pokousání k tomuto přenosu dochází. Příznaky u lidí se mohou na začátku jevit jako bolest hlavy, horečka, brnění či zhoršení citlivosti na místě pokousání. U zvířat vidíme náhlé změny v chování (rozrušenost či agresivita). V pokročilých stádiích mohou jak lidé tak zvířata zažít paralýzu, kóma a v extrémních případech až úmrtí.

Co dělat po psím pokousání

Ošetření rány

Důkladně očistěte ránu mýdlem a tekoucí vodou. Aplikujte dezinfekční prostředek a následně obvažte sterilizačním prostředkem, aby se zabránilo infekci. Pamatujte však, že při krvácení se samo odplaví hodně bakterií a nečistot.

Sledování příznaků infekce

Pokud se objeví známky infekce (červenění, otok, hnisání), okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Doufáme, že tyto informace slouží spíše pro teoretické porozumění a přispívají k bezpečnějšímu a harmoničtějšímu soužití s našimi čtyřnohými společníky. Přesto buďte obezřetní a opatrní při každodenních aktivitách se svými domácími mazlíčky.

Zdroje:

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]