Pokud jste hrdým majitelem čtyřnohého kamaráda, či jeho pořízení teprve plánujete, nejspíš je pro vás zásadní otázka správné výživy. Výběr je dnes opravdu široký, avšak nejčastější a nejpraktičtější volbou jsou zpravidla psí granule. Jak vlastně suché psí krmivo vzniká? To vám prozradíme v dnešním článku.

Extrudování

Asi nejčastější metodou výroby psích granulí je tzv. extrudování. Jedná se o proces, během kterého se nejprve smíchají všechny ingredience a směs je protlačena extrudérem při teplotě 100 stupňů Celsia. Takto vysoká teplota zničí veškeré potenciální bakterie a parazity, na druhou stranu také řadu minerálů, vitamínů a dalších živin, které musí být přidány do krmiva posléze.

Je asi zřejmé, že hlavní výhodou těchto krmiv je jejich nízká cena. Pokud však chcete svému miláčkovi dopřávat, nejedná se o tu nejlepší volbu. Krmiva vyráběná extrudováním jsou totiž spojována se střevními problémy, jako je zhoršení peristaltiky, či dokonce zvýšení rizika torze žaludku. Aby se těmto neduhům předešlo, řada výrobců dnes přechází na šetrnější metodu extrudování při 90 stupních Celsia. Výsledkem je lepší stravitelnost, zachování nutričních hodnot a snížení rizika vzniku torze. 

Pečení

Pokud nakupujete krmivo pravidelně, a nevadí vám tak trochu kratší trvanlivost granulek, jasnou volbou bude krmivo vyráběné pečením, jako například Haffit granule na míru. Hlavní výhodou pečení je především zachování živin a minimum bobtnání v trávicím traktu, což opět výrazně snižuje riziko střevních obtíží či torze žaludku. Nevýhodou je samozřejmě již zmiňovaná kratší trvanlivost – na nákup desetikilových pytlů do zásoby můžete zapomenout!

A jak takové pečení psích granulek vlastně probíhá? Proces opět začíná smícháním všech složek, které se společně pomelou v mixéru. Podobně jako při vykrajování vánočního cukroví jsou z těsta vykrájené tvary granulek, které jsou upečeny při teplotě 95 stupňů Celsia, která zajišťuje uchování všech důležitých živin. Následně jsou granule baleny do menších balení, díky kterým vám vydrží čerstvé i po rozbalení.

Lisování za studena

Poslední metoda, která je používána pro výrobu krmiva pro psy, je tzv. lisování za studena neboli peletování. Jak je vám už možná jasné, výroba při nižších teplotách zaručuje maximální zachování všech obsažených živin, jako jsou důležité vitamíny, minerály a další mikronutrienty. Ani tentokrát se nemusíte obávat rizik spojených s bobtnáním krmiva v trávicím traktu, která jsou spojována s výrobou krmiv za vysokých teplot. Může se jednat o dobrou volbu pro ty, kteří by svému čtyřnohému mazlíčkovi dopřáli přirozenou stravu, ale krmení syrovým masem není nic pro ně. Ne nadarmo se tomuto typu granulí přezdívá sušený BARF!

psí granule

I tato metoda má samozřejmě nějaké ty nevýhody. Primárně jde o cenu – granule vyráběné peletováním zkrátka patří mezi ta nejdražší psí krmiva na trhu. Zároveň je třeba dodat, že při nízké teplotě nedochází k narušení škrobů a bílkovin, a tedy ke zvýšení stravitelnosti. Při nízké teplotě také nejsou ničeny případné patogenní organismy, jako jsou bakterie, plísně nebo parazité. 

Sečteno a podtrženo

Je důležité si uvědomit, že výběr správného krmiva pro psy není pouze otázkou chuti a preference, ale také zdraví a celkové pohody našich čtyřnohých miláčků. Bez ohledu na to, kterou metodu výroby krmiva si vyberete, je klíčové sledovat reakce a potřeby pejska a případně konzultovat výběr krmiva s veterinářem. Ať už se jedná o granule vyrobené extrudováním, pečením nebo lisováním za studena, hlavním cílem by mělo být zajištění plnohodnotné stravy, která podpoří zdraví a šťastný život.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]