Líbí se vám border kolie? Tito psi vynikají svým pohybem, hbitostí a rychlostí. Jsou velmi loajální a hodí se na různé sporty a aktivity. Můžete si vybrat štěně s různým zbarvení a také se dozvíte, jestli se border kolie hodí do rodiny a k malým dětem.

Vzhled: Border kolie

Border kolie je světoznámé plemeno, určitě každý člověk, ať už pejskař nebo ne, slyšel o border koliích. Tento pes je středního vzrůstu a pochází z hranic Anglie a Skotska (od slova – border). Border kolie není příliš těžká ani příliš lehká. Jejich váha se pohybuje od 12 – 22 kg a výška až do 53 cm. Záleží, jestli se jedná o psa nebo o fenu, feny jsou jednoznačně lehčí než psi. Border kolie mají atletickou postavu, dobře osvalenou s osrstěným středně dlouhým ocasem. Nejzajímavější částí u border koliích jsou rozhodně oči a jejich nepřetržitá pozornost, která se upíná směrem k majiteli.

Psi mohou být s krátkou i dlouhou srstí. Vynikají zejména svým hbitým a mrštným pohybem. Barva srsti je velmi rozmanitá – tricolor, red merle, blue merle, černobílá, rezavobílá. Jsou povoleny skoro všechny barvy, ale nesmí u border kolií převažovat bílá. Modrá barva očí je povolená pouze u varianty red merle, jinak je považovaná za vadu vzhledu. U některých pastevních psů je ale modrá barva doslova žádoucí, protože hovězí dobytek se modrých očí bojí.

Red merle Border Kolie
Red merle Border Kolie
Red merle Border Kolie
Red merle Border Kolie

Povaha a výcvik border kolie

Border kolie jsou velmi živým plemen, dokonce jsou považovány za workoholiky. Je to velmi loajální, inteligentní pes a vykazuje velmi rychlou učenlivost. S jejich živým charakterem jdou ale ruku v ruce různé problémy. Border kolie jsou vhodné pro aktivní majitele, kteří si na fyzickou aktivitu se psem najdou alespoň jednu hodinu denně. Tito psi převládají obrovským množstvím energie a pokud si jí nemohou vybít, najdou si vlastní ,,zábavu“. To může být například různé kousání předmětů, hrabání, čůrání doma, roznášení odpadků a mnoho dalšího. Vhodnými aktivitami pro vaši border kolii jsou především agility, kde mohu být blízko svému pánovi. Dále dogfrisbee, flyball, canicross a dogdancing. Tyto psi můžeme najít i jako asistenční pomocníky, popřípadě u policie.

Border kolie
Border kolie

Jejich inteligenci se doporučuje začít využívat už od štěněte. Pokud víte, že s border kolií budete chtít dělat určitou aktivitu, je vhodné ji na to postupně připravovat už od mala. Tito psi jsou velmi loajální ke svému pánovi a dokáží se na něj rychle upnout. Protoje vhodné navykat border kolii už v době štěněte na další členy rodiny a zvířata. Berte ji do MHD, navykejte štěně na různé rušivé situace, místa a podněty, které nezná. Jen tak docílíte toho, že váš pes nebude v dospělosti trpět bázlivostí, agresí a strachem vůči ostatním lidem či psům, protože to se s nedostatečnou socializací často stává. Doporučuje se chodit třeba do psích školek nebo na cvičák, kde se váš pes bezpečně seznámí s dalšími psy a novými situacemi.

Je toto plemeno vhodné zrovna pro rodinu s dětmi?

S jednoznačnou odpovědí ano. Border kolie vyniká svou trpělivostí a hravostí, děti a svou rodinu bude milovat. Je nutné podotknout, že je to pastevecké plemeno a může se snadno stát, že vaše děti bude chtít pást. Proto je důležité vysvětlit psovi, kdo je tu pánem a že tohle opravdu dělat nebude. Ačkoliv border kolie vykazuje velkou trpělivost, nedoporučuje se nechávat psa s dětmi o samotě. Nikdy nevíte, jak pes v situaci, kterou nezná, zrovna zareaguje.

Border kolie - Foto: Depositphotos
Border kolie – Foto: Depositphotos

Péče a zdraví

Border kolie zaujme také díky své krásné srsti o kterou se ale majitel musí pečlivě starat. Doporučuje se pravidelné vyčesávání kartáčem a to alespoň jednou týdně. Na jaře, když border kolie shazuje zimní srst, což způsobuje línání a chlupy všude, můžete intenzitu vyčesávání klidně navýšit. Nic nezkazíte kvalitními granulemi nebo BARFEM.

Border kolie se obecně považuje za zdravé plemeno. Bohužel většina plemen středního vzrůstu jsou náchylná na nemoci pohybového aparátu. Tam spadá i naše border kolie. Takovými nemocemi může být například dysplazie kyčelního kloubu (DKK) a vůbec nejčastějšími jsou nemoci očí. V krajních případech se může objevit dokonce epilepsie. Těmto nemocem předejdete pořízením štěněte z chovné stanice, které má zajištěný průkaz původu a kvalitní péči. Průkaz původu bychom mohli považovat za takový rodokmen psa, kde jsou informace o jeho předcích. Psi, kteří mají nějaké vady, ať už jen vzhledové nebo povahové, jsou z chovných stanic vyřazovány, proto je vždy lepší, když si majitel zainvestuje a bude mít jistotu, že kupuje zdravého psa.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]