Kanaánský pes, u nás velmi málo rozšířené plemeno o kterém jste možná ani neslyšeli. Je velmi ostražitý, hbitý a loajální. Hodí se do psího sportu, zároveň bude nerozlučným přítelem na dlouhé procházky.

Pár zajímavostí na začátek:

Kanaánští psi pochází původně z Izraele, kde se jejich kostry našly už v biblických dobách.

Je to hbité, ostražité a ochranářské plemeno, které perfektně ochrání svou rodinu a rychle se učí.

Dříve sloužil zejména jako pastevecký a hlídací pes, popřípadě jako hledač min.

V Izraeli kanaánského psa uvidíte mnohem častěji než u nás v ČR, zde je plemeno uvidíte naopak velmi zřídka.

Má velmi viditelný pohlavní dimorfismus.

Využíván je také v obranných silách a jako služební pes.

Kanaánský pes velmi rád odpočívá.

Jeho kožní maz působí jako přirozený odpuzovač blech a klíšťat.

Kanaánský pes
Kanaánský pes

Vzhled kanaánského psa

Pes má silnou kostru a patří do středních plemen psů se čtvercovým rámcem těla. Svým vzhledem silně připomíná divokého psa. Kanaánský pes má klínovitou hlavu se vztyčenými uši směřujícími dopředu. Oči jsou mandlového tvaru s tmavými okraji očních víček a barva duhovky je tmavě hnědá. Pes má lehce zaoblené široké čelo, střední svalnatý krk s rovným hřbetem. Dále navazuje silně osrstěný ocas, který pes nosí vysoko nasazený, zatočený nad hřbetem. Končetiny jsou silné s kočičím tvarem tlapek a silnými polštářky.

Kanaánský pes má hustou, hrubou a rovnou srst krátké délky. Nechybí ani silná podsada těsně přiléhající k tělu. Nejtypičtějším zbarvením tohoto plemene jsou pouštní barvy, zejména písková, zlatá, smetanová a červená. Výjimkou není ani bílá, černá, skrvnitá nebo červenohnědá. Pokud má pes masku musí být ale symetrická.

Kanaánský pes
Kanaánský pes

Co se týče rozměrů psa, zde je velmi viditelný pohlavní dimorfismus, což znamená proporční rozdíl mezi psem a fenou. Feny jsou zpravidla menší a lehčí, jejich výška se pohybuje od 45 do 50 cm. Psi pak měří od 50 do 60 cm. Jejich váha se celkově pohybuje od 16 do 25 kg, vše záleží na momentální kondici psa.

Povaha

Kanaánští psi nejsou v naší zemi tak početní jako například ve zmíněném Izraeli nebo dokonce v USA, kde psy na výstavách uvidíte rozhodně častěji. Plemeno je velmi loajální a pro svého majitele udělá vše. Kontakt s člověkem je nezbytný, tento pes je ochranářský, rezervovaný a odměřený k cizím lidem, ne však agresivní. Nenechá se od cizího jen tak pohladit, teprve až vyhodnotí situaci, že je jeho majitel s cizincem zadobře, tak na sebe nechá sáhnout. Pamlsky od cizích lidí si bere málokdy. Jeho rodina je pro něj vše.

Kanaánský pes
Kanaánský pes

Vzhledem k jejich vysoké inteligenci a schopnosti rychle se učit, je tento pes vhodný i pro méně zkušené, protože výcvik není složitý. Práce ho přirozeně baví, ale při neustálém opakování jednoho cviku dokola nic nezmůžete.

Kanaánského psa u nás uvidíte spíše jako rodinného parťáka na výletech a procházkách. V zahraničí, kvůli jeho většímu počtu, ho můžete spatřit zejména na agility, dogdancingu, canicrossu, mantrailligu nebo jsou jako pasteveckého psa k ochraně stáda.

Péče a zdraví

Kanaánští psi často žijí volně v divočině, a tak patří mezi zdravá a poměrně nenáročná plemena. Na jejich zdraví má rozhodně vliv i to, že pes nebyl nějak šlechtěný a příroda si jej prostě stvořila sama.

Kanaánský pes
Kanaánský pes

Jejich srst je samočistící, tudíž zaschlé bláto z něj opadá samo a pes je jako nový. Jejich kožní maz také působí jako odpuzovač blech a klíšťat, což každého majitele určitě potěší. Jelikož má pes hustou podsadu, tak ho ochrání i v mrazivém počasí. Bude ale nejlepší, když psovi jednou za týden srst vyčešete. V období línání pak budete muset vyčesávat téměř každý den.

U štěňat se doporučuje sledovat rentgenové vyšetření, zejména loketních a kyčelních kloubů. Hlídat luxaci patelly, (stav, kdy čéška vypadává ze stehenního žlábku) která postihuje hlavně plemena středního rámce.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 1]