Kanaanský pes

(Kanaánský pes, Canaan dog, Kelef K’naani)

Povaha plemene

Kanaánský pes je velmi inteligentní, věrný a rychle se učící pes. Je vnímavým a pozorným společníkem. Své rodině je velmi oddaný a ochraňuje ji. K cizím lidem se chová nedůvěřivě a rezervovaně. K domácím zvířatům má dobrý vztah. Někdy může být agresivní vůči jiným psům, kteří se k němu staví dominantně. Není to však pravidlem. Dobře vycvičený a zespolečenštělý pes vychází dobře s jakýmikoliv zvířaty. Když zjistí, že se děje něco podezřelého a neobvyklého, je schopný okamžitě zaútočit, což z něj činí výborného hlídacího psa. Má dobře vyvinuté teritoriální sklony.

Popis kanaánského psa

Kanaánský pes dorůstá výsky okolo 48 – 61 cm a dosahuje váhy 16 – 25 kg. Průměrná délka života je 12 – 13 let. Hlava je klínovitého tvaru. Čelo je široké, zaoblené. Oči jsou tmavé a lehce šikmo položené. Vztyčené uši se zaoblenou špičkou jsou nízko posazené a poměrně daleko od sebe. Čenich se směrem k nosu zužuje. Nosní houba je černá. Tělo kanaánského psa je silné, svalnaté. Záda jsou rovná. Ocas má vysoko posazený a zcela stočený na záda. Srst je krátká nebo středně dlouhá, rovná s dobře vyvinutou, jemnou podsadou. Zbarvení je dovoleno od bílé přes písčitou až k černé. Bílé fleky jsou přípustné, stejně jako tmavá maska na čenichu.

Klasifikace FCI

Kanaánský pes patří podle standardu FCI do skupiny 5. – Špicové a primitivní plemena, sekce 6 – Primitivní plemena.

Základní péče o psa

Je dobré kanaánského psa jednou týdně důkladně vykartáčovat, aby se odstranila odumřelá srst. Patří mezi jedna z nejzdravějších plemen vůbec, ale může se u něj vyskytnout epilepsie nebo hypotyreóza. Kanaánský pes je velmi inteligentní pes a jeho výcvik není nijak náročný. Nemá však rád stále se opakující povely a rychle ztrácí pozornost a nesoustředí se. Proto je dobré při výcviku povely obměňovat a psa se snažit co nejvíce namotivovat k učení. Kanaánský pes potřebuje množství pohybu a pracovní vytížení. Kvůli teritoriálnímu chování je dobré jej chovat na oploceném pozemku, který bude moci hlídat.

Historie plemene kanaánský pes

Kanaánského psa původně chovali beduíni v negevské poušti jako ovčáckého a hlídacího psa. Mezi jeho předky jsou volně žijící psi páriové. O vzhled dnešního plemene se zasloužil izraelský odborník na psy dr. Rudolph Menzel se svojí manželkou. Za druhé světové války bylo mnoho kanaánských psů cvičeno pro vyhledávání min. Po válce toto plemeno sloužilo dokonce i jako vodící pes pro nevidomé. Nyní se používá jako ovčák, hlídač, stopař, pátrací nebo záchranářský pes. Jeho obliba v Izraeli vzrostla a nyní se šíří i ve Spojených státech. Je to v dnešní době jediné plemeno, které se vyskytuje zároveň i ve volné přírodě.

VIDEA plemene kanaanský pes

Pro videa s plemenem kanaanský pes klikněte ZDE

FCI
Špicové
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Izrael
Výška v kohoutku
50 – 60 cm
Hmotnost v dospělosti
18 – 25 kg
Věk
Délka srsti
střední
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
špatný
Vztah k ost. zvířatum
špatný
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
služební
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]