Dnes si povíme vše, co byste měli o labradorovi vědět dříve než si ho pořídíte. Dozvíte se, jestli je pes vhodný právě pro vás a jaká jsou jeho zdravotní rizika.

Pár zajímavostí na začátek:

  • labradoři pochází ze Spojeného království (konkrétně z kanadského Newfounlandu)
  • jsou velmi přátelští a skvělí parťáci do rodiny
  • slouží jako pomocní psi pro nevidomé a postižené lidi (dokáží pomoci člověku i s oblékáním)
  • snadno rozeznáte psa od feny kvůli značnému pohlavnímu dimorfismu 
  • labradoři jsou milovníci vody, vodních hrátek a snadno se cvičí

Vzhled

Labradoři jsou obecně silní a mohutně stavění psi, kteří spadají do středně velkých plemen. Jejich váha se pohybuje okolo 30 až 36 kg a výška do 57 cm. Labradoři mají silný krk a hluboký hrudník s těsně přiléhajícíma ušima, která jsou vysoce posazena. Barva srsti může být žlutá, černá nebo i hnědá. Toto plemeno má přiměřeně tvrdou podsadu, krátkou, hustou a hladkou srst.

Jak už bylo zmíněno na začátku článku, psi od fen se liší značným pohlavním dimorfismem. Feny jsou podstatně menší a mnohdy i štíhlejší, časem mají tendenci tloustnout. Naopak psi jsou větší a mohutnější.

Povaha

Labrador je velmi společenské plemeno, má rád svého pána a rodinu. Patří mezi bystřejší plemena a se správnou výchovou se rychle učí. Díky snadnosti jeho výcviku se labrador dokonce využívá i jako slepecký pes nebo jako canisterapeutický (rehabilitační) pes. Postiženým lidem pomáhá převlékat se, otevírat dveře, přecházet ulici a dělá spoustu dalších běžných činností, které nejsou postižení lidé schopni udělat sami.

Labradoři jsou psi, kteří milují vodu a vodní hrátky. Na procházce uvítají různé kaluže a potůčky, rádi aportují a plavou v rybníku nebo v bazénu. Snadno se cvičí, doporučuje se začít se základními povely už od malička nebo vám pes přeroste přes hlavu. To platí snad u každého plemene psů, obzvlášť u těch větších. Zejména u labradorů je známo, že jsou vášniví jedlíci, a proto by se mělo nad rámec hlídat jejich příjem krmiva.

Tito psi jsou vhodní parťáci do rodiny a kvůli jejich absenci agresivity a velké množství tolerance i k dětem. Rádi tráví čas ve po boku své rodiny a nemají rádi samotu. Labradoři se hodí zejména na zahradu, ale když je denně dokážete dostatečně zaměstnat, tak i do bytu.

Zdraví a péče

Labrador má krátkou srst s jemnou a hustou podsadou, tudíž nepotřebuju přehnanou a každodenní péči, ale určitě nic nezkazíte tím, když jednou za týden srst pořádně vyčešete. V době línání se doporučuje vyčesávat srst klidně každý den. Díky husté podsadě se může stát, že váš pes bude nepříjemně zapáchat po té, co se namočí, ale to jen proto, že srst potřebuje dlouhý čas na uschnutí. Dále se doporučuje kontrola uší, očí, zastřihávání drápků a ovšem pravidelné kontroly u veterináře.

Jako většina velkých plemen psů je i labradorský retrívr náchylný k onemocnění kloubů. Časté lezení a scházení schodů psovi nedělá dobře, proto byste se těmto situacím měli vyhýbat. Jak už bylo zmíněno, labradoři mají tendenci tloustnout kvůli jejich velkému apetitu a všežravosti, tudíž je dobré zvolit vhodnou krmnou dávku a pejsky hlídat.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]