Kavkazský pastevecký pes odstraší zloděje už jen svým velkým tělem. Jejich výchova je náročná a někdy potrápí i zkušené chovatele. Když mu ale vysvětlíte, co se dělat smí a co ne, stane se z něj velmi dobrý kamarád.

Vzhled 

Kavkazský pastevecký pes nebo zkráceně kavkazan, je velmi robustní plemeno psa, které spadá spíše do velkých plemen. V zimě se tito psi podobají medvědům, už jen z toho důvodu, jak moc jsou huňatí. Jejich srst je na dotek drsná a hrubá. Zbarvení může být od černošedé, rezavé až po slámově žlutou či bílou. Jediná barva, která nesplňuje standard je hnědá a černá, a to v jakékoliv kombinaci.

Dospělí jedinci dosahují výšky nad 68 cm a váha u psů překračuje 60 kg. V Rusku, odkud kavkazani pochází, se na výstavách či v soutěžních obranách často vyskytují i jedinci, kteří váží 100 kg a měří přes 90 cm. 

Povaha a výcvik kavkazáků

Začneme tím, že kavkazský pes rozhodně není vhodný pro začínajícího chovatele. Je to molossoidní plemeno, které vykazuje dominanci a nedůvěřivost či dokonce agresivitu k cizím lidem. Tyto vlastnosti mu nejsou cizí a musí se korigovat už od brzkého věku. Jsou to psi, kteří dříve bránili stáda a pokud stádo nedokázali ubránit například před medvědem, byli utraceni. Tudíž jsou na ně kladeny vysoké nároky. V některých zemích musí majitelé dokonce splňovat určité podmínky k tomu, aby kavkazáka mohli chovat, u nás tomu tak ale není. Je to opravdu hlídací pes a obranář, který chrání svého majitele a v případě, kdy pes vyhodnotí situaci tak, že jí majitel nezvládá, nebojí se zasáhnout. 

Tento pes je vhodný zejména na zahradu, kde bude mít, vzhledem k jeho velikosti, dostatek prostoru a nebude nikde překážet. Zároveň bude na čerstvém vzduchu a jelikož má tak hustou srst se silnou podsadou, nevadí mu ani chladné počasí. Dokáže přežít i v mrazu a to konkrétně do – 40° C. Zároveň zvládá i léto a nadměrně horké dny. Samozřejmě bude potřebovat kotec či kvalitní boudu pro jeho pohodlí, aby se mohl případně schovat. Pokud bydlíte v bytě, tak nezoufejte. Kavkazáci se přizpůsobí i životu v něm, ale pouze pokud budou mít možnost pravidelných procházek a to několikrát za den. 

Socializace kavkazáků je důležitá již od štěněte. Čím dříve, tím lépe. S dospělým jedincem už nic moc nezmůžete a spíše se vám pes bude vymykat kontrole. Kavkazák potřebuje pevnější ruku právě kvůli jeho dominantní a neohrožené povaze. Jinak se může stát, že začne být agresivní a dokonce i nebezpečný vůči cizím lidem. 

Péče a zdraví

Kavkazáci jsou nenáročné plemeno a dožívají se poměrně slušného věku, až 12 let. Co se týče srsti, ta se musí pravidelně vyčesávat a v období línání, což je většinou v zimě a na jaře, ještě častěji. Prakticky neodložíte kartáč z ruky. Jinak je pes velmi nenáročný, srst je samočistící, takže ani pravidelné koupání vyžadovat nebude. Ohledně krmení se doporučuje podávat kvalitní granule s kloubní výživou, nejlépe máčené, aby se tak předešlo nechtěné torzi žaludku. Kavkazáci, jako většina velkých a středních plemen psů, totiž trpí na dysplazii kyčelního kloubu. 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]