A je to tady. Konečně si domů vezete chundelatou kuličku chlupů. Ať už pro něj máte naplánovaný jakýkoli život, jsou věci, které se pes musí naučit co nejdřív a sedni a lehni to opravdu není.

Hygiena

Téměř žádné štěně neví, že loužička se dělá jen venku. Proto buďte připraveni na venčení každé 2 hodiny, navíc po každé hře a každém jídle. Za každou loužičku a bobek venku štěně pořádně chvalte. Naopak za tento výtvor doma ho nikdy netrestejte, v klidu a tichosti jen vše ukliďte. Pejsek velmi rychle pochopí, kde se potřeba vykonává i bez trestu.

Do půl roku ale buďte připraveni na nehodu. Štěně nemá vyvinuté svěrače a udržet pro něj potřebu je velmi těžké. Někdy to zkrátka přijde rychleji, než samo čeká a udělá potřebu zrovna tam, kde je.

Socializace

 „Musíte svého psa socializovat“ je oblíbená rada pejskařů v parku, když se vaše štěně lekne velkého psa. Socializace na psy je ale jen malá část celé socializace.

Do věku přibližně 12 týdnů je štěně jako houba. Vše, s čím ho nyní seznámíte, vezme jako standard. Berte štěně na rušná místa, do vlaku, MHD, vozte ho autem. I když si říkáte, že nikdy autobusem nepojedete, vždyť máte auto, přesto ho na pár projížděk vezměte. Auto se pokazí a k veterináři budete muset autobusem. Když s ním seznámíte malé štěně, v dospělosti s ním nebude mít problém.

Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

Samota

Ať už bude pes na zahradě nebo 24/7 s vámi, učte ho samotě už od prvních dní. Pro začátek mu ohrádkou vyhraďte samostatný prostor v místnosti, kde jste nejčastěji. Štěně se naučí samostatnosti ve vaší blízkosti. Pak ho nechte na pár vteřin samotné, jen za sebou zavřete dveře a hned se vraťte. Postupně délku pobytu o samotě prodlužujte, až štěte zvládne být v klidu samo doma několik hodin.

Není dobré nechat štěně hned první den 8 hodin samo ani s ním být nonstop. Navykejte ho proto na samotu postupně, aby se u něj nerozvinula separační úzkost.

Přivolání

100% přivolání by měl mít každý pes. Většina štěňat se drží svých majitelů jako klíště, využijte toho. Rozběhněte se směrem od štěněte, a až se štěně rozběhne za vámi, zavolejte na něj „ke mně“. Pořádně pak štěně odměňte pamlskem či hrou.

Postupně zvyšujte obtížnost, mějte psa na stopovačce, nechte ho jít dál, začmuchat se apod. Pokud pes na povel ihned nepřiběhne, neopakujte ho. Rozběhněte se od něj, vřískejte, buďte zkrátka zajímaví a příště uberte na obtížnosti. Nikdy psa po příchodu netrestejte! Naopak ho pořádně odměňte.

Odpočinek

Dospělý pes potřebuje 17 hodin spánku, štěně 18-20 hodin. Zlobivý pes je dost často nevyspalý pes. U vašeho štěňátka tak myslete na známé „všeho s mírou“. Ve dvou měsících stačí štěněti 10minutová procházka denně, v půl roce 30minutová. Tréninky držte krátké jen pár minut, pes by měl na konci „chtít ještě“.

Především ovčácká a lovecká plemena vypadají, že nemají nikdy dost. Opak je ale pravdou. Proto je dobré naučit už štěně, že po jídle a po každé procházce, hře a cvičení se jde spát. Skvělá je naučit psa po dobrém na bytovou boudu či klec. Jakmile ho do klece pošlete, lehne si tam a bude odpočívat.

Budujte vztah

Hrajte si, házejte, přetahujte se, učte různé triky, mazlete se. Pes je nejlepší přítel člověka, buďte i vy tím jeho. Jednoduše si užívejte krásné chvíle se svým nových chlupáčem, protože štěněcí období trvá jen pár měsíců a nikdy už ho se svým psem neprožijete znovu.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]