Tyto potraviny mohou být pro vašeho psa nebezpečné – vyhněte se jim!

TOXICKÉ POTRAVINY PRO PSY

Psi mohou být oportunisté, pokud jde o získávání různých pochoutek, ale ne všechny běžné potraviny a nápoje jsou pro ně bezpečné, pokud s nimi přijdou do kontaktu. V tomto článku se můžete dovědět, kterých devět potravin nebo jejich složek je pro vašeho psa zvláště nebezpečných.

1) CIBULE, ČESNEK A PAŽITKA

Rostliny z čeledi cibulovitých (jako jsou cibule, česnek a pažitka), ať už sušené, syrové nebo vařené jsou pro psy zvláště toxické a mohou u psů způsobit otravu. Obsahují látky (zejména disulfidy a thiosulfáty), které poškozují červené krvinky a mohou vést k anémii. Symptomy mohou zahrnovat nechutenství, zvracení, průjem, letargii a v některých případech i poškození ledvin. Vážnější příznaky se mohou objevit až po několika dnech.

2) ČOKOLÁDA

I když je čokoláda lákavá pro lidi i psy, je pro psy dalším jedovatým jídlem. Čokoláda obsahuje stimulant nazvaný theobromin (tmavá čokoláda má nejvyšší obsah), který je pro psy toxický a může u psa způsobit zvracení, průjem, nadměrnou žízeň, arytmii a křeče. V nejhorším případě může vést k selhání ledvin a dokonce i k smrti.

3) KUKUŘIČNÝ KLAS

Kukuřičné klasy mohou být pro psy nebezpečné, protože pes může sežrat celý klas včetně tuhého a nestravitelného stonku. Ten může způsobit blokádu v trávicím traktu psa a může vést k vážným zdravotním problémům, jako je zánět žaludku nebo střev, nebo dokonce ke smrti. 

4) MAKADAMOVÉ OŘECHY 

Makadamové ořechy obsahují toxin, který může ovlivnit svaly a nervový systém psa, což může vést k oslabení, zduřelosti končetin a nadměrnému dýchání. Pokud pes sežere tyto ořechy, může také mít nevolnost, zvracení a průjem. Symptomy se zpravidla objeví v průběhu prvních 12 hodin po požití a mohou trvat až 48 hodin. I když většinou není otrava makadamovými ořechy pro psy smrtelná, doporučuje se okamžitě vyhledat veterinární péči.

5) AVOKÁDO

Avokádo je dalším jedovatým jídlem pro psy. Avokádové rostliny obsahují látku nazvanou persin, která se nachází v listech, plodech a semenech. Persin může u psů způsobit různé zdravotní problémy, mohou se objevit gastrointestinální potíže jako zvracení, průjem, ztráta chuti k jídlu a břišní křeče. V některých případech může dojít i k selhání srdce, problémům s dýcháním a dokonce i smrti. Avokádo také obsahuje velké množství tuku, což může u psů vést k poruchám trávení a obezitě.

6) UMĚLÉ SLADIDLO XYLITOL

Dietní a bezcukrové produkty jsou často ochuceny umělým sladidlem nazývaným xylitol, který způsobuje uvolnění inzulínu v našem těle. U psů však xylitol způsobuje rychlé a masivní uvolňování inzulínu, což vede k prudkému poklesu hladiny cukru v krvi (hypoglykémii). Tento pokles může nastat již do 30 minut po požití xylitolu a projevuje se vážnými symptomy, jako jsou zvracení, slabost, koordinace, křeče, kolaps a dokonce i smrt. Xylitol také může způsobit akutní selhání jater u psů, což může vést k dalším komplikacím.

7) ALKOHOL

Alkohol má pro psy toxické účinky a i malé dávky mohou mít negativní vliv na jejich zdraví. Pokud pes vypije alkohol, může mít různé příznaky, jako je zvracení, průjem, nekoordinované pohyby, úzkost, ospalost, až po kóma a dokonce smrt. Pokud pes dostane velkou dávku alkoholu, může dojít k poškození centrálního nervového systému, což se projevuje zmateností, ztrátou koordinace, křečemi a kómatem.

8) VAŘENÉ KOSTI

Vařené kosti jsou pro psy nebezpečné kvůli možnosti zvířete se jimi zadusit, způsobit si trávicí potíže a poškodit trávicí trakt. Vařením kostí se jejich struktura mění, stávají se mnohem křehčími a mohou se snadno rozdrolit nebo dokonce zlomit na ostré kousky, které mohou poškodit zažívací trakt psa. Navíc, kosti nebo jejich úlomky se mohou zachytit v jícnu nebo střevě psa, což může vést k blokádě trávicího traktu a dokonce smrti. 

9) HROZNY A ROZINKY

Hrozny a rozinky jsou pro psy velmi nebezpečné a mohou způsobit závažné zdravotní problémy až selhání ledvin. Příznaky otravy mohou zahrnovat zvracení, průjem, únava a neochota žrát. Je stále nejasné, proč jsou hrozny a rozinky pro psy toxické. Nicméně, mnoho výzkumů naznačuje, že by to mohlo být způsobeno obsahem látek jako jsou kyselina šťavelová a anthokyaniny. Kyselina šťavelová se nachází v hroznech i rozinkách a může způsobovat poškození ledvin. Anthokyaniny jsou pigmenty, které dávají hroznům a rozinkám tmavou barvu, a mohou také způsobovat problémy s ledvinami.

CO DĚLAT, KDYŽ MŮJ PES SEŽERE NĚKTEROU Z UVEDENÝCH POTRAVIN?

Pokud něco se zmíněných potravin váš pes sežere, je nebezpečí, že i malé množství může být smrtelné, takže vždy jednejte okamžitě a vezměte svého psa k veterináři.

REFERENCE:

Ong, Y. K., & Goh, Y. M. (2019). A comprehensive review on recent advances in the diagnosis of canine poisoning cases: A five‐year retrospective study. Journal of veterinary emergency and critical care, 29(1), 34-43. https://doi.org/10.1111/vec.12787

    Ohodnoťte tento příspěvek!
    [Celkem: 1 Průměrně: 5]