S pejskem v bytě si užijete spoustu radostí, ale bohužel i starostí. V tomhle článku se podíváme na to, jak se takovým starostem co nejvíce vyvarovat.

Volba plemene

Velmi důležité je pořádně zvážit plemeno pejska, kterého do bytu zvolíte. Některá plemena, zejména ty menší jsou do bytu velmi vhodná, ale jiná plemena se mohou v bytě trápit. Do bytu se nehodí plemena, která potřebují pohyb. Vhodným plemenem do bytu je například: jorkšírský teriér, maltézský psík nebo například pudl. Nevhodným plemenem do bytu pak může být například: husky, nebo německý ovčák.

Štěně potřebuje pozornost

Nejnáročnější je to s pejskem na začátku. Pejsek nemá žádné návyky, myslí si, že si může všechno dovolit a není zvyklý být sám. Právě proto je zejména na začátku potřeba, aby měl neustálou společnost. Myslete na to například v případě, že bydlíte sám a chodíte do práce. Nechat štěňátko 8 hodin bez dozoru není dobrý nápad. Pejsek bude osamělý, bude se bát a trápit a s největší pravděpodobností bude kňučet. Tohle bude nepříjemné jak pro pejska, tak i pro vaše sousedy. 

Nechávání pejska v bytě o samotě

Ze začátku pro pejska zajistěte neustálou společnost, a až si pejsek zvykne na prostory bytu a naučí se poslušnosti, můžete ho začít učit jak být sám. To je potřeba dělat pozvolna a prvně ho nechat o samotě například na půl hodiny. Tyhle intervaly můžete postupně zvětšovat, a pejska chválit za poslušnost.

Vhodné je pro tenhle případ pořídit například domácí kameru, která může pejska sledovat. Vy pak poznáte, jak na samotu reaguje a zda to zvládá. Také není vhodné, aby pejsek běhal po celém bytě. V takovém případě vám může například poničit nábytek, počůrat zeď, nebo se pustit do kabelů. Pro tuhle situaci je ideální udělat mu ohrádku, ve které bude mít dost prostoru pro zábavu, ale zároveň se nebude potulovat samotný po celém bytě.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]