Welsh corgi Pembroke, plemeno psa, které chovala královna Elizabeth II. a ve svém životě měla přes 30 takových parťáků. Uvažujete nad koupí tohoto plemene? Dnes si povíme pár zajímavých informací právě o něm.

Vzhled

Počeštěle Velškorgi, je staré pastevecké plemeno pocházející z Walesu. Tito psi se často zaměňují s Welsh Corgi Cardigan. Velškorgi má krátkou srst, silnou protáhlou postavu a krátké svalnaté nohy. Hlava je ve tvaru ,,liščí“ hlavy, uši jsou vzpřímené, středně dlouhé a zaoblené. Nejlepší způsob, jak rozeznat Welsh corgiho od Corgi Cardigana je podle rozdílu na délce ocasu. Ocas u Corgi Cardigana je dlouhý, podobající se liščímu ocasu, Welsh corgi má naopak ocas velmi krátký až zakrslý.

Ačkoliv má corgi krátké nohy, uběhne velmi dlouhé vzdálenosti a je velice vytrvalý. To byl dříve hlavní důvod jeho využití, jako pastevecký pes. Barva srsti je nejčastěji sobolí, dále trikolor (bílá + černá + pálení) nebo black and tan s bílými znaky. Výška Velškorgiho je okolo 28 cm a váha se pohybuje do 12 kg.

Povaha

Velškorgi je velmi inteligentní, loajální a vytrvalý pes. Navzdory jeho krátkým nohám dokáže velmi dobře běhat a skákat. Je to atlet, stejně tak, jako většina pasteveckých psů. Je to spíše pes pro celou rodinu než pro jednoho majitele. Corgi totiž rád rozdává lásku, ale na druhou stranu dokáže být velmi podezíravý a ochranářský. S novým člověkem se musí nejprve seznámit a utvořit si vztah, než mu začne důvěřovat.

Jelikož tento pes dříve naháněl dobytek, měl ve zvyku kousat skot do pat, a to může vést i k tomu, že může začít pást třeba vaše děti. Proto je nevyhnutelné naučit corgiho poslouchat svého majitele a jeho rodinu. S ostatními zvířaty vychází velice dobře. Velškorgi se hodí na různé psí výstavy a do psích sportů jako jsou agility, pasení nebo poslušnost. Tito psi jsou velmi laskaví, hraví a snaží se své rodině zavděčit jak jen to jde.

Zdraví a péče

Corgi je obecně označován za velmi zdravé plemeno, ale i navzdory tomu jsou zde určitá rizika. U corgiho se může objevit například dysplazie kyčelního kloubu (DKK), epilepsie, katarakta nebo onemocnění meziobratlových plotének. Těmto nemocem předejdete kvalitní stravou a pořízením štěněte z chovné stanice.

V době, kdy Velškorgi nelíná, je vhodné ho vyčesávat alespoň jednou za týden. Dále pak pravidelně kontrolovat oči, uši a zastřihovat drápky nejméně dvakrát ročně. Tito psi jsou také známí jako domácí vysavači jídla, sní totiž vše na co přijdou, a jejich apetit nezná hranic. Proto je vhodné dopřát corgimu i kvalitní stravu a porce úměrné jeho velikosti, abyste zabránily nechtěnému přejídání a obezitě. Uvádí se, že optimální dávka krmiva pro vašeho psa je 100 g krmiva na 10 kg váhy psa, samozřejmě záleží na věku daného jedince a jeho aktivitě.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]