Tito psi patří do malých plemen, a proto se hodí i do menšího bytu. Jsou vázáni na svého majitele, mají mnoho energie a rádi se mazlí.

Stavba těla čivavy

Čivava má stavbu těla téměř ve tvaru čtverce s tím, že délka těla je o něco větší než kohoutková výška. Začneme hlavou, kterou má čivava zakulacenou ve tvaru jablíčka s krátkým čumákem. Má rovná záda, ačkoliv to není vidět, tak končetiny jsou silné a dobře osvalené. Následují tlapky malé velikosti a oválného tvaru. Ocas je vždy ohnutý nebo zatočený směřující proti bedrům.

Máme dva typy čivav:

krátkosrsté – srst je krátká, lesklá a měkká, přiléhá po celém těla a má podsadu, která pejska chrání před mrazivým počasím

dlouhosrsté – srst je jemná a hedvábná na dotek, rovná nebo lehce zvlněná, tvoří třásně na uších, krku, ocase a dokonce i na končetinách, většinou s ne tak hustou podsadou

Čivavám se často pořizují oblečky, ve formě svetrů, mikin či bund, proti nepříznivému počasí, které je udrží v teple. Nebude tudíž překvapení, když takového psa uvidíte na ulici.

Barvy čivav můžou být téměř jakékoliv. Nejčastěji však uvidíte krémovou, plavou nebo hnědou. Jediná nepovolená barva je barva merle.

Čivavy patří do malých plemen psů a proto jejich výška nebude přesahovat ani 23 cm a váha by neměla překročit 3,5 kg.

Povaha

Často můžete slyšet od lidí, že čivavy jsou akorát uštěkané, nevděčné a agresivní. Tyhle pověry mají lidé nejčastěji z filmů nebo z videí, které kolují běžně na internetu. To není ale tak úplně pravda.

Čivavy jsou dost mazlivé, láskyplné a velmi vázané na svého majitele. Rády se mazlí, hrají a jsou velmi energické. Vůči cizím lidem jsou naopak nedůvěřivé a bude jim chvilku trvat navázat s cizinci nějaké pouto. 

Čivava by se měla socializovat už od brzkého věku (okolo 3 až 4 měsíců života). Když socializaci vašeho psa podceníte, tak mohou nastat právě takové situace, které o čivavách kolují. Bude agresivně štěkat, nenechá na sebe sáhnout, nebude chtít uposlechnout váš povel a vlastně převezme kontrolu nad celou situací. 

Pes čivava je docela tvrdohlavé plemeno s vysokým sebevědomím, tudíž bude potřeba pevného nastolení při tréninku. Když jednou ustoupíte, pes toho využije a bude poté těžší daný cvik provést správně. Nejlépe uděláte, když čivavu namotivujete formou pamlsků. Naopak čivava dokáže být i poměrně inteligentní pes, takže doporučujeme pořídit nějakou tu interaktivní hru na potrápení mozku. 

Zdraví a péče

Mezi klasickou péči bychom zařadili pravidelné vyčesávání srsti, koupání psím šamponem, stříhání drápků a čištění uší. Při vysokých teplotách nechodit s pejskem po asfaltu, hrozí totiž popraskání psích polštářků a následné kulhání. A v zimním období nenechávat čivavu přivázanou před obchodem, pes by v mrazivém počasí neměl sedat nebo lehat na zem, mohlo by dojít k zánětu močového měchýře.

Jako většina malých plemen se i čivava dožívá velmi slušného věku, a to až 14 let. Mezi značnou nevýhodu patří rozhodně křehké a malé nohy, které jsou náchylné k vnějšímu poranění. Dále byste měli u čivav hlídat zejména zoubky, které často trpí zubním kamenem. Pravidelná kontrola a čištění by takovému problému měla rozhodně zabránit. 

V mladém věku se může vyskytnout i hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi) a to díky jejich malému žaludku a nerovnováze mezi dodanou a spotřebovanou energií.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]