Pokud hledáte nekonfliktního parťáka, který vás bude všude následovat, rozhodně byste do svého seznamu měli zařadit i francouzského buldočka. Rád se mazlí, jí a hraje si s dětmi.

Francouzský buldoček a jeho vzhled a stavba těla

Vzhled francouzského buldočka vytváří dojem ,,malého siláka”, hlavně díky jeho svalnatější postavě. Buldočci jsou menšího vzrůstu, měli by měřit do 32 cm a neměli by přesahovat váhu 14 kg. Feny jsou zpravidla o něco lehčí a menší.

Barva takového buldočka může být od černé po plavou, žíhanou, a dokonce je povolená i barva merle. Jediné zbarvení, které povolené není je black and tan (černá barva s pálením).

Hlava buldočků je široká se silnou lebkou, stop je na první pohled velmi výrazný. Oči jsou kulatého tvaru, velké a vystouplé. Na první pohled si u takového malého pejska všimnete zejména jeho velkých netopýřích uší, které jsou velké, vysoko posazené a široké.

Dále se napojuje silný krk, široký a hluboký hrudník s pevným hřbetem. Končetiny má buldoček krátké, rovné s viditelným osvalením, díky kterému může ujít až 30 km denně, ale to pouze, když je ve sportovní kondici. Ocas by neměl přesahovat linii hřbetu a za každou cenu by měl zakrývat anální otvor. 

Francouzský buldoček
Francouzský buldoček

Povaha francouzského buldočka

S tímto plemenem se rozhodně nudit nebudete, a to už jen díky jeho veselé povaze. Je to velmi nekomplikovaný, stabilní a hravý pes, který se rád mazlí. Na vodítku netahá a má rád děti. Je nekonfliktní, společenský a dokáže rychle přilnout ke svému majiteli a rodině. Buldoček prakticky neštěká a je velmi klidný. 

Jsou to velmi nenároční psi, dokonce se doporučují i méně zkušeným chovatelům nebo začátečníkům. Jedná se o citlivé psy, takže jediná podmínka bude dostatek pozornosti a času na buldočka. Když pejska budete nechávat dlouhé hodiny nebo dny samotného bude smutný, a jeho zdravotní stav se může zhoršit.

Francouzští buldočci jsou vhodnými adepty i do malého městského bytu hlavně kvůli jejich velikosti. Nevyžadují mnoho pohybu, ale přesto jsou dobří v psích sportech, např. v agility nebo obedience. Při jejich výcviku bude potřeba trpělivost, klidná ruka a dostatek optimismu.

Francouzský buldoček
Francouzský buldoček

Francouzský buldoček a jeho zdraví a péče

Buldočci se dožívají až krásných 12 let života. Bohužel ke jejich neaktivnosti mají často sklony k obezitě, proto je důležité hlídat kvalitní stravu a dostatek pohybu. Špatně snáší horké dny a i ty zimní. Nebude na škodu koupit pejskovi nějaký ten obleček do nepříznivého počasí a v létě psa netahat na túry, naopak dopřát mu dostatek stínu a hlavně přísun vody. 

Mezi péči o buldočky patří klasické zastřihávání drápků, kontrola tlamy, očního okolí a zejména pravidelné návštěvy veterináře. Zvýšenou pozornost byste také měli věnovat kožním záhybům na čumáku, které se musí pravidelně čistit. Stejně tak i velké uši na kterých se, díky jejich velikosti, mohou často usazovat nečistoty.

Francouzský buldoček
Francouzský buldoček
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 3]