Co jsou doplňky stravy

Doplňky stravy jsou zvláštní a samostatnou kategorií potravin. Často vypadají jako léčivé přípravky a mají za úkol dodávat tělu vitamíny a výživu, kterou tělo neobdrží z běžně konzumované stravy, ale potřebuje je pro správný jeho vývoj nebo funkci. Stejně tak jako pro lidi, máme také doplňky stravy pro zvířata.

Doplňky stravy pro zvíře. Je to nutnost?

Možná si kladete otázku, zda-li je nutné, aby i zvířatům byly podávány doplňky stravy. Ano. Pokud zvíře nemá vyvářenou běžnou stravu či trpí nějakým zdravotním problém, bude nutné sáhnout po doplňcích stravy.

Nejčastěji používané doplňky stravy:
Nejčastěji se můžeme setkat s doplňky stravy pro psy a kočky.

U psů se nejběžněji setkáme s doplňky stravy na kloubní výživu, na výživu srsti či s probiotiky.

Problémy s klouby

Nejedná se vždy jen o módní trend, ale mnohdy i o zdravotní nutnost. Například kloubní výživa (želatina) je velice důležitá u některých plemen psů, zejména se jedná o velká či obří plemena, která často trpí na dysplazii kyčlí. Nepodávání těchto doplňků stravy u štěňat může někdy vést i k poškození kloubů, které může skončit i uspáním psa. U některých plemen je přímo nutné, podávat doplňky stravy jako prevenci ve štěněcím věku. Informace by Vám měl podat zkušený chovatel či zvěrolékař.

Zrovna tak se můžeme setkat s kulhavostí dospělého psa. Může se jednat o artrózu nebo i neurologický problém. Přesnou příčinu problému a typ doplňku stravy Vám sdělí zvěrolékař.

Imunita u zvířete

Často se také podávají přípravky pro posílení imunity psa či kočky. Oslabená imunita může mít za následek rozvoj kvasinek či plísní, což se může nepříznivě projevit na drápech, jejich opadání či třepení, nebo kůži a srsti zvířete, kde mohou vznikat boláky či holá místa. Samozřejmě i tuto problematiku je třeba řešit se zvěrolékařem, který potvrdí, zda-li se jedná o imunitní problém. Majitel zvířete není schopen bez vyšetření určit, jestli jedná o kožní, metabolický či hormonální problém.

S plísněmi a parazity bojují též hospodářská zvířata, pro která jsou doplňky stravy taktéž vyráběna. Zrovna tak jsou hospodářským zvířatům podávány vitamíny a doplňky stravy pro zlepšení zažívání a trávení.

Nezapomeňte na plazy a obojživelníky

Určitě je dobré, věnovat svou pozornost s doplňky stravy i na terarijní zvířata. Jelikož jsou uzavřena v teráriích a nežijí ve svém přirozeném prostředí a tedy nemohou přirozeně čerpat vitamíny a živiny, neměli bychom na podávání vitamínů zapomínat. Nedostatek vitamínů může mít za následek poškození až úhyn zvířete. I zde platí, že informace o chovu a nutnosti podávání vitamínů a doplňků stravy, by Vám měl podat chovatel či zvěrolékař. Namátkou můžeme zmínit vitamíny pro suchozemské želvy, které v domácích podmínkách často trpí na deformaci krunýře a jeho měknutí, což často vede k úhynu zvířete. Velice dobře se tomu dá zabránit právě podáváním vhodných vitamínů.

Ale všeho moc škodí

Vhodně zvolené doplňky stravy zvířatům rozhodně neublíží. Je ale třeba mít na paměti, že přemíra všeho škodí a nevhodně zvolené doplňky stravy, bez odborné rady, mohou mít za následek poškození zdraví zvířete. Například pro ilustraci si můžeme uvést, že podávání vápníku psům, kteří ho mají dostatek v granulích, může vést až zavápnění kloubů a tím jejich poškození. Protože je vždy nutné, než začnete svému zvířeti doplňky stravy podávat, poradit se se zvěrolékařem.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]