• výmarští ohaři jsou velmi přátelští, loajální, ale zároveň ochranářští vůči svému pánovi
  • jsou to lovečtí psi, dříve využívaní k lovu v lese a ve vodě
  • čím dál, tím více se ohaři chovají v bytech a stávají se tak rodinnými parťáky spíše, než pracovními psy
  • je to velmi energické plemeno, které potřebuje dostatek denního pohybu
  • hodí se i do rodiny k dětem, ovšem budete ho muset naučit pár pravidlům
  • ohaři dokáží být tvrdohlaví a vyžadují pevnou a zkušenou ruku, zároveň jsou citliví

Vzhled

Výmarský ohař vás zaujme zejména svou ne tak často vyskytující se barvou, a to je myší šeď. Může to být vlastně různý odstín šedé barvy, takže stříbrošedá, srnčí šeď, anebo jen stříbrná. Na rozdíl od barvy těla jsou jeho uši a hlava o něco světlejší. Dokonce jsou povoleny i nepatrné bílé znaky na hrudi či na prstech. 

Výmaři patří ke středně velkým až velkým loveckým psům, kteří dosahují výšky až 67 cm a váhy do 40 kg. Hlava je středně velká se svislými, vysoko nasazenými uši a delším čenichem. Tělo je dlouhé, páteř protáhlá a stavbou těla připomíná atleta. Je dobře osvalený, šlachovitý se silnými končetinami uzpůsobenými pro běh. Oči nesou barvu zejména jantarově žlutou, proto se tolika lidem líbí. Co se týče srsti, konkrétně výmarští ohaři jsou krátkosrstí, jejich srst je jemná a přilehlá. Mají nepatrně slabou podsadu, anebo vůbec žádnou. 

Povaha a výcvik 

Tito psi, jak již bylo zmíněno, jsou přátelští, energičtí a velmi loajální. Nejšťastnější budou, když s vámi budou moc trávit veškerý čas a budete jim nablízku. Proto se také hodí do domu nebo i do bytu. Určitě, kvůli své energii, je můžete chovat i na zahradě, ale nezbytný je kontakt se svým majitelem. Rozhodně to nejsou psi vhodní pro celoroční pobyt venku kvůli jejich podsadě, spíše žádné podsadě, jelikož výmaři mají velmi jemnou srst, která neudrží teplo na dlouhou dobu. Budou raději doma, kde se zahřejí. Výmarák vám bude dělat výborného rodinného parťáka, hlídače, i když nevykazuje přílišnou agresivitu rozhodně dokáže být ochranářský. S dětma také problém nemá, ale budete ho muset naučit pár pravidlům a zejména být v přítomnosti psa a dětí. Výmaři jsou lovečtí psi, mají tendenci brát menší stvoření jako kořist, sice by neublížili, ale není nic příjemného vidět psa, jak vám pase vaše děti. Proto by se s výcvikem mělo začít už od malička.

Výmarák je inteligentní a učenlivé plemeno, kterého práce baví. Dokáže být i velmi tvrdohlaví, proto je vhodnější, když přijde do rodiny se zkušeným majitelem, který ví, co dělá. Tento pes potřebuje pevnou ruku, hodně trpělivosti a zároveň jemné zacházení. Je velmi citlivý, hněv a vztek mu nebude dělat dobře a mohou se z toho vyvinout dokonce psychické problémy jako je například bázlivost. 

Je to pes vhodný na denní procházky po lese, túry, psí sporty a samozřejmě pro lovení. Rozhodně ho dokážete využít v agility, flyballu a joggingu. 

Zdraví a péče o výmarského ohaře

Plemeno je všeobecně pokládáno jako zdravé a čilé plemeno, které se dožívá až 14 let. Jak už bylo zmíněno, není vhodné chovat psa venku kvůli jeho slabé srsti bez podsady, jinak by prochladl. S vyčesáváním a línáním srsti si také nebudete muset dělat starosti, protože výmaři zpravidla nelínají a česání vám postačí pouze jedinkrát za týden. Doporučuje se kontrolovat oči, uši a tlamu, v létě nechodit po rozpáleném asfaltu nebo chodníku, jinak se psovi můžou odřít polštářky. A po procházkách pravidelně kontrolovat, jestli váš pes nemá nějaké zranění.

I přesto, že se výmaři považují za zdravé plemeno, je zde riziko různého dědičného onemocnění. Tím zabráníte pořízením štěněte z chovatelské stanice, kde jsou psi pravidelně testováni a jedinci s charakterovými nebo zdravotními odchylkami jsou vyřazeni z chovu. Jakožto střední až velké plemeno trpí i ohař na onemocnění kloubů. Konkrétně je to známa dysplazie kyčelního kloubu, ke které může bohužel dojít i přes genetická vyšetření. Dále záněty uší, jelikož je má pes svěšené, tak většina majitelů nemá tu potřebu uši psovi prohlížet, a tak vzniká zánět. A jak už většinu velkých plemen, může postihnout i výmaráka, oblíbená torze žaludku, která je životně nebezpečná! 

Jak předejít torzi žaludku? 

  • krmit psa po menších dávkách vícekrát denně (třikrát denně, malé dávky)
  • po pauze by pes měl mít alespoň hodinu a půl klid, aby se potrava dokázala trochu strávit a pes neměl tak těžký žaludek, který právě způsobuje řečenou torzi
  • jestli pes žere granule, bude lepší, když je budete podávat namočené
  • snažte se psovi zabránit, aby krmení zhltal (forma krmení pomocí interaktivních her nebo dávkovače)
  • nekrmte psa těsně před spaním a několik hodin před jízdou autem, nebo vaše další jízda bude mířit přímo k veterináři
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]