Chcete se vydat se svým čtyřnohým mazlíčkem na cesty? Jen do toho. Většina chlupáčů ocení, když mohou se svým páníčkem trávit čas, třeba i na cestách. Jsou zde ale některé skutečnosti, které musíte zvážit, než se vydáte na cestu.

  1. Chlazení a sestřih
    Pokud se vydáváte se psem do teplých oblastí a cestujete v létě, zvažte, jak budete předcházet přehřátí. Huňatým plemenům můžete předem udělat letní sestřih, ale někdy hustý kožich třeba u severských psů takovou úpravu neumožňuje. V takovém případě mějte při cestách vždy k dispozici vodu, kterou můžete psa namočit. Existují také chladící doplňky, jako různé dečky nebo kühlstütcky, kterými psovi vyplníte pelíšek. Nikdy nenechte psa dlouho v uzavřeném autě a pamatujte na to, že psí tlapky před rozpáleným betonem žádné boty nechrání. Také nepřivazujte psa na sluníčku.
  2. Cestovní miska na vodu jako nutnost
    Vždy mějte s sebou vodu pro pejska. Pokud se stavíte v restauraci, je možné, že vám misku nabídnou. Ne vždy ale budete čas trávit v hospodě. Dnes se prodávají skládací misky, které vložíte do batohu a nezabírají téměř žádné místo.
  3. Náhubek do dopravních prostředků
    Pokud cestujete se psem pouze zřídka, možná vůbec nepoužíváte náhubek. Ve vlaku nebo MHD ho ale budete potřebovat. A jak vybrat náhubek do letních měsíců? Zapomeňte na látkové „roubíky,“ které psovi neumožní otevřít pusu. Pes musí i v náhubku mít možnost otevřít tlamu a vypláznout jazyk. Psi se nepotí a tímto způsobem se ochlazují.
  4. Psí vesta k vodě
    Psi umí plavat, ale jejich plavecké schopnosti se plemeno od plemene i pejsek od pejska liší. Pokud nechcete svého čtyřnohého přítele vodními radovánkami stresovat, ale chcete, aby si je užil, pořiďte mu vestu. Využijete ji na člunu, na lodi nebo v moři. Bez ní totiž pes ve vlnách může dostat strach a dovolenou si neužije.
  5. Pas a očkování
    Než se vydáte se psem do zahraničí, ujistěte se, že má pas. Jakmile necháte pejskovi pas vystavit, už slouží jako očkovací průkaz. Zjistěte si také, jaké očkování, případně odčervení daná země vyžaduje. Cestovní pas pejskům vystavuje veterinář.
  6. Obojek se jmenovkou a vaším telefonem
    Doma si možná vystačíte s čipem, protože útulky, policisté a veterináři vašeho pejska, když se zatoulá, vyhledají v databázi. V zahraničí ale takovou jistotu nemáte. Nejjistější tedy je, vybavit psí obojek štítkem, na kterém bude vyryté vaše telefonní číslo včetně mezinárodní předvolby. Dnes jsou k dostání také štítky, do kterých nahrajete údaje pomocí QR kódu. Po těch sáhněte, pokud už nestíháte nechat štítek vyrýt, ale jednoduchostí použití se obyčejné psí známce nevyrovnají.

Ať už se vydáte se svým psím přítelem kamkoliv, uvědomte si, že ho berete do cizího prostředí. Nepouštějte ho z vodítka, dokud si nejste jisti, že všechny nové vjemy vstřebal a buďte připraveni na nevšední reakce. Ale cestování se psem je radost. Lepší je být ovšem připraven.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]