Oblékání psů je pro mnoho lidí směšnou módní záležitostí, jiní si bez psích oblečků už svého psa nedovedou představit. Pojďme si říct, kterého psa kdy, jak a zda vůbec obléknout.

Proč psa oblékat? Vždyť má chlupy!

Jedna borderka žijící v bytě může dobře snášet i tuhé mrazy, druhá „klepe kosu“ už při 5 stupních. Každý pes je individuální a je důležité tak na ně pohlížet i při jejich oblékání.

Dobrý ukazatel teplotního komfortu psa jsou jeho uši – pokud jsou na dotyk teplé, je psovi dobře, když ale nehřejí do dlaně, je psovi zima. Když už se pes zimou klepe, měl být už dávno v oblečku. Pes se může nachladit stejně snadno jako člověk, psincový kašel a zápal plic nejsou k smíchu.

Foto: Depostiphotos
Foto: Depostiphotos

Péčí o teplotní komfort psa předejdete zbytečným zraněním a oddálíte příznaky stárnutí jako jsou problémy s klouby či páteří. Důležité je ale psa oblékat správně už od štěněte a nečekat až z něj bude psí důchodce.

Různé oblečky mají různé benefity. Některé pomáhají psovi s regenerací po tréninku či náročném výletě, jiné jsou na zchlazení v horkých letních dnech. Nejvíce je těch „venkovních“, chránících psa před nepřízní počasí.

Funkční obleček je dobrý obleček

Pletený svetr šílených barev končící někde v půli zad opravdu není oblečkem vhodným pro jakéhokoli psa. Snadno profoukne, lehce se namočí a pes se pod ním také zapaří. Výsledek? Hotspoty a zanícené chlupy.

Správný obleček by měl zakrývat velké svalové partie a velké klouby. Měl by krýt celá záda, od krku až ke kořeni ocasu, kyčle i kolena zadních končetin a ramena až po loket předních končetin. Dále by měl krýt také dobře hrudník a břicho až po slabiny.

Foto: Depostiphotos
Foto: Depostiphotos

Kvalitní funkční materiály zajistí, že se pod bundou pes nezapaří. Začne najednou pršet, psovi dáte nekvalitní pláštěnku a máte zaděláno na spoustu nepříjemných kožních problémů.

Pláštěnka je základ

Venčit se musí za každého počasí. Tráví pes hodně času u vás doma? Pláštěnka by měla být základním vybavením. Nezáleží, zda máte čivavu, německého ovčáka či argentinskou dogu, funkční pláštěnka nechá psa suchého bez toho, aby ho zahřívala nebo se pod ní pes zapařil. Není nic lepšího než přijít domů, sundat pláštěnku a mít suchého a nesmradlavého psa.

Existují i overalové pláštěnky chránící i celé nohy, které ocení v deštivých a blátivých dnech hlavně majitelé dlouhosrstých psů. Po každém venčení musíte psa koupat nebo uklidit špínu po celém bytě? Overal bude koupě vašich snů. Navíc může dobře posloužit na výletě při silném větru, kdy psa ochrání před nepříjemnými poryvy.

Foto: Depostiphotos
Foto: Depostiphotos

Lehká bunda/parka

Lehkou bundu, tzv. parku, ocení všichni krátkosrstí pejsci a psi bez podsady jako je pudl či dalmatin. Zároveň by měla být základní výbavou pro všechna „zimní“ štěňata. Psi do 1 až 2 let nemají plně vyvinutou termoregulaci, proto se v létě snadněji přehřejí a v zimě prochladnout.

Parku ale ocení i psí sportovci v chladnějších tréninkových dnech. Pes se pohybem zahřeje, ale rychle jím může při pauze „mezi koly“ zatřást zima, svaly se stáhnout, ztuhnou a při dalším běhu je úraz na světě. Bunda udrží svaly v teple a připravené k akci.

I psí výletníci budou za lehkou bundu vděční. Počasí na horách bývá nestálé, a i ten největší otužilec při sněhové vánici ocení aspoň lehkou bundu.

Zimní bunda

Foto: Depostiphotos
Foto: Depostiphotos

Chystáte se bivakovat za chladného počasí nebo je váš pes na horách zmrzlý i v lehké bundě? To můžou být důvody pro koupi opravdu teplého zimního oblečku. Ocení ho v tuhých mrazech i městští psi venčící se pomalým tempem na vodítku.

Na trhu opět existují i zimní overaly, které budou skvělé pro psí zmrzlíky do větrného počasí nebo třeba právě pro přespání pod širým nebem.

Jiné typy oblečků

V dnešní době je v nabídce celá řada funkčních psích oblečků. Skvělé jsou tenké přiléhavé overaly proti sněhu pro chlupaté psy, kterým se na srst lepí sníh a tvoří obrovské koule. Mnozí psi pak dokonce odmítají chodit, a to může být třeba na horském výletě hodně nepříjemné.

Dobrým pomocníkem můžou být také chladící vesty, které v horkém létě pomůžou vašeho pejska zchladit mnohem lépe než neustálé namáčení. Zde ale pozor, aby se v nich chlupáč nepodchladil!

V neposlední řadě stojí za zmínku také plovací vesty. Bude se určitě hodit, pokud rádi chodíte k vodě, chcete s chlupáčem plavat větší vzdálenosti, jet s ním na paddleboard nebo váš pes jen nemusí vodu a chcete, aby k ní získal pozitivní vztah.

Foto: Depostiphotos
Foto: Depostiphotos

Nehleďte na posměšné poznámky ostatních, vnímejte pouze potřeby svého psa

Stejně jako lidé vrství oblečení dle počasí a situace, je dobré tento komfort dopřát i svému psovi. Vyplatí se investovat do kvality, neboť kvalitní obleček vydrží psovi klidně celý jeho život. Váš pes je pro vás součástí vašeho života, ale vy jste celým jeho životem, vnímejte proto jeho individuální potřeby. Bude vám tak aktivním společníkem o dost déle než bez vaší péče a zájmu.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]