Chcete velkého chlupatého kámoše se kterým se nebudete nudit? Právě švýcarští ovčáci jsou vhodnými parťáky pro rodinu či méně zkušené chovatele a jejich výcvik je nenáročný. Zároveň vás dokážou ochránit před nebezpečím a jsou výbornými hlídači.

Vzhled

Bílý švýcarský ovčák, dříve americko-kanadský bílý ovčák, je střední, robustní plemeno psa se silnou kostrou. Tvar těla má obdélníkovitý se středně velkou hlavou. Přezdívaní ,,bělouši“ mají vztyčené uši protáhlého tvaru trojúhelníku se zaoblenou špičkou. Ty nesmí být přilehlé ani polo vztyčené. Oči jsou střední velikosti, mandlového tvaru a nesou barvu hnědou až tmavě hnědou. Pes nemá výrazný stop, ale je patrný. Preferuje se zejména černá pigmentace nosní houby. Pysky jsou suché, přiléhající těsně na sebe a zuby jsou nůžkového skusu. Klešťový nebo neúplný skus nejsou brány jako vady. Krk je bez laloku, dobře osvalený a harmonicky se napojuje na hřbet, který je pevný a postupně se svažuje. Ocas je poměrně nízko nasazený, šavlovitého tvaru a nesmí dosahovat nad hřbet. Končetiny jsou rovné a silné s oválnými tlapkami na kterých by měly být co nejtmavší drápky. 

Bílý švýcarský ovčák

Co se týče srsti, jsou zde ovčáci s dlouhou srstí, ale i polodlouhou. U obou se ale jedná o dvojitou a hustou srst s podsadou. U dlouhé srsti je patrná delší hříva na krku a prapor, kdežto polo dlouhá je na většině těla o něco kratší. Jediná povolená barva srsti je bílá, nažloutlá je pak považována za vadu.

Váhové rozmezí u fen se pohybuje od 25 do 35 kg, u psů do 40 kg a výška by neměla překročit 66 cm. Feny bývají zpravidla menší.

Povaha

Pokud jste začínající chovatel nebo jednoduše chcete nenáročné a jednoduché plemeno, tentokrát vás potěším, protože švýcarský ovčák by mohl být vhodný právě pro vás. Zvládnou ho totiž i začátečníci, ale jen pokud mu budou schopní dopřát pravidelný pohyb a dostatek pozornosti. Jsou milí a přátelští, ne moc temperamentní nebo dominantní. Milují svého pána a rodinu, dokonce se hodí i k dětem, pokud jim vysvětlíte, jak se mají k psovi chovat, bude jejich nerozlučným parťákem. 

Bílý švýcarský ovčák není těžký na výcvik. Doporučuje se začít už od brzkého věku, aby se zachytila včasná socializace s dalšími zvířaty jako jsou kočky, koně či ostatní psi. Obecně jsou tito bělouši klidní a učenliví, ale když nebudete při jejich výcviku důslední, dokáží toho využít. K cizím lidem bývají často odměření, nikoliv agresivní.

Švýcarští ovčáci budou i skvělými hlídači. Svou rodinu budou chránit, když bude potřeba nebojí se zasáhnout. Dají vědět, pokud se na zahradě bude dít něco podezřelého, jsou totiž velmi loajální a ochranářští. V tomto ohledu se podobají německým ovčákům, především jejich skoro stejným vzhledem, až na barvu srsti. Změnu majitele budou nést těžce. Pokud vašeho pejska nebudete dostatečně socializovat už od štěněte, může se stát, že pes bude přehnaně bázlivý. Následně ho nebudete moci uchovnit, jelikož bázlivost patří mezi velké charakterové vady

Vhodnou aktivitou pro švýcarského ovčáka je rozhodně výcvik poslušnosti, pachové práce, které jim nedělají problém, a čím dál tím více se psi využívají v canisterapii. Samozřejmě nic nezkazíte klasickými výlety a procházkami do přírody za které vám pes bude vděčný.

Péče a zdraví o psa

Stejně tak jako spousta dalších psů s podsadou i náš bělouš bude dvakrát do roka pravidelně línat. To znamená, že v takových dnech nepustíte kartáč z ruky a budete muset vyčesávat staré chlupy i několikrát za den. V měsících, kdy ovčáci nelínají vám postačí pročesat kožíšek i jednou do týdne, aby se psovi netvořily cucky a chuchvalce, které by šly časem hůře rozčesat. Pokud se pes zašpiní, budete ho samozřejmě muset důkladně zbavit nečistot, a to kolikrát znamená i pořádná sprcha. Časté mytí se ale nedoporučuje, jelikož je pak srst suchá a rychle se zbavuje lesku. Do kvalitního krmení se doporučuje kapat i lososový olej na podporu lesku a kvality srsti.

Bílý švýcarský ovčák je poměrně zdravé plemeno a dožívá se věku až 14 let. Bohužel patří do větších plemen psů, a jak už je známo, tuto skupinu postihují zejména nemoci kloubů a to konkrétně dysplazie kyčelního kloubu. Právě rentgen kyčlí je vyžadován pro uchovnění švýcarského ovčáka a výsledek by měl být 0/0. Dále můžou být tito psi citliví na některé složky krmiva, proto se apeluje na pečlivé vybírání kvalitní stravy. 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]