Přemýšlíte o BARFování u svého pejska nebo fenky? BARFování je způsob krmení zvířat syrovou stravou, která je pro ně přirozená. Určitě ale máte řadu otázek, proč na syrovou stravu přejít a co je pro to potřeba zařídit. Přečtěte si 7 nejčastějších otázek, které si lidé pokládají, když zvažují krmení psa barfem, tedy masem a kostmi.

Proč je BARFování dobré?

Krmení barfem je pro zvířata přirozené. Jednou z největších výhod je, že pejsci syrovou stravu dobře tráví a prospívá to jejich zdraví. Pejsci bývají v dobré kondici, protože jí zdravě. Také mívají lepší chrup a jejich srst je hladší a zdravější. Pejsci a fenky jsou méně unavení, protože se jim zkrátka dostává zdravé stravy.

Jaké má BARFování nevýhody?

Asi největší nevýhodou, která se nedá moc vyřešit, je čas, který barfováním strávíte. Vzít misku a nasypat granule bude zkrátka vždycky rychlejší. U barfování máte více možností, jak jídlo chystat. Někdo kupuje maso a kosti, které si sám porcuje a společně se zeleninou chystá jídlo do krabiček přesně na určenou dávku pro pejska. Prodávají se také balené kosti a mleté maso, se kterými je práce už méně, jen rozmrazíte a nandáte požadovanou dávku.

Barf pro psy - Foto: Depositphotos
Barf pro psy – Foto: Depositphotos

Není to pro psa těžké na zažívání?

Z našeho pohledu se může zdát, že jíst samé maso může být pro zažívání těžké. Pro psy je to ale naprosto přirozené, a o to právě jde. BARF je zkrátka způsob co nejpřirozenější stravy, takže naopak pejsek bude dobře trávit. Poznáte to i při venčení – bude mít menší, zpravidla pevnější exkrement.

Jak to všechno maso budu skladovat?

Úplně nejjednodušší je pořídit na skladování jídla pro pejska mrazák. Budete tak moci pořídit větší množství barfu a nebudete platit tak často za dopravu. Pro takové účely nemusíte kupovat nový mrazák, můžete se podívat na bazarové portály, kde se nabízí spousta použitých mrazáků. Poslouží vám i mrazák s rozbitými nebo chybějícími šuplíky. Mražené šišky mletého masa v něm budou držet i tak.

Nebude to moc drahé?

Cena je leckdy srovnatelná s granulemi. Záleží, s jakými granulemi budete porovnávat. Pokud by ale šlo o kvalitní granule, které obsahují všechny potřebné živiny pro psa, je barfování dokonce levnější. Cena masa a kostí se samozřejmě odvíjí od počtu kilogramů, které pejsek sní. Orientačně lze říci, že cena za barf pro takové střední plemeno psa může vycházet i 1 000 Kč za měsíc.

Nemusí kvůli tomu zemřít hodně zvířat?

Možná přemýšlíte, jestli jen kvůli krmení barfem, nebude muset být větší spotřeba masa, tedy i více mrtvých zvířat. Ve skutečnosti by tomu tak nemělo být. Společnosti, které připravují mražené maso, musí splňovat přísné podmínky, aby maso bylo pro psa kvalitní. Zároveň by se jim do továren mělo dostávat maso, které nebylo možné k odběru do obchodů a bylo by zbytkové. Důvody jsou takové, že potravinové řetězce například musí dodržovat minimální velikost kuřat, která odebírají. Pokud nesplňují normu, mohou se tak využít právě na barf.

Jak to budu řešit na dovolené?

Salámky a sušené maso - Foto: Depositphotos
Salámky a sušené maso – Foto: Depositphotos

Záleží, kam a jak se na dovolenou vydáte. Na kratší výlety můžete vzít maso s sebou do krabičky, pokud v místě dovolené budete mít lednici. Pořídit také můžete maso v tamějších obchodech ve slevě. Občas se dá domluvit i v řeznictví, pokud mají nějaké zbytky. Nejjednodušší na cestování je ale pořídit konzervy nebo salámky, které můžete vzít s sebou a dávkovat podle vašeho zvyku. Konzervy je možné sehnat se 100 % masa a kostí, váš čtyřnohý kamarád tak bude mít dostatečnou náhradu.

Pokud jste se rozhodli BARFování vyzkoušet, dbejte na to, aby měl pejsek v jídelníčku jak svalovinu, mleté maso, droby i kosti. V rámci stravy by měl také dostávat zeleninu, případně nějaké vitamíny. Věřte ale, že přechodem na barf vašemu pejskovi zlepšíte zdraví i kondici. A kdyby náhodou mu tento způsob stravy neseděl, přejít na granule zpátky můžete přece vždycky.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]