Flat coated retrívr je jak vzhledově, tak povahově velmi podobný zlatému retrívrovi. Má rád vodní hrátky, je přátelský s inteligentním výrazem a miluje svou rodinu. Využít se dá k lovení, také jako záchranářský pes nebo canisterapeut.

Na začátek pár zajímavostí:

  • flat coated retrívr pochází z Anglie
  • není zcela jasné proč vzniklo toto plemeno
  • dnes jsou psi nejčastěji viděni jako rodinní parťáci
  • co se týče pohybu, dokáží se přizpůsobit svému majiteli, ovšem za procházku budou velmi rádi
  • retrívři nejsou dobrými hlídači, spíše se s každým radostně přivítají
  • jejich koníčkem je lov vodního ptactva

Vzhled

Retrívři patří mezi střední plemena s dobře stavěným a pevným tělem. Jako první si všímáme barvy srsti, která podle FCI může být pouze černá nebo hnědá. Srst je hustá, jemná a na dotek velmi hladká. Tvoří viditelný prapor zejména na ocasu, a na uších srst tvoří krátké volánky. Výška psa se pohybuje od 59 do 62 cm a váha by neměla překročit 32 kg. Vše záleží na sportovní kondici.

Hladkosrstý retrívr
Hladkosrstý retrívr

Z pohledu je hlava oproti tělu o něco menší, úzká, poměrně lehká a dlouhá. Pes má širokou mozkovnu a značný stop. Následují malé, dobře nasazené uši, které jsou přilehlé ke stranám hlavy se zmíněnými volánky. Oči, střední velikosti s inteligentním výrazem nesou tmavě hnědé nebo oříškové zbarvení. Nosní houba by měla být vždy černá s dobře otevřenými nozdrami. Navazuje středně dlouhý krk, který je bez laloku. Pes má dlouhý, pevný hřbet s dobře klenutými žebry. Dále pokračuje ocas, který je rovný, krátký s velmi výrazným praporem. Retrívr má k tělu přiměřeně dlouhé končetiny, dobře osvalené, zakončené kulatými tlapkami s černými drápky.

Povaha

Jak už bylo řečeno, flat coated retrívr je velmi podobný zlatému retrívrovi a to nejen vzhledem, ale i povahou. Hladkosrstý retrívr je velmi přátelské a hravé plemeno. Tito psi milují děti, ostatní členy domácnosti a skamarádí se i s dalšími psy či zvířaty. Milují vodu, různé hry a mají ve zvyku vítat páníčka v podobě radostného skákání. Stejně jako zlatí retrívři mají rádi vodu a lovení, zejména vodní ptáky, které posléze přinesou majiteli. Je známo, že dospívají o něco déle, tudíž si ponechávají svou štěněcí hravost až do pozdního věku.

Hladkosrstý retrívr
Hladkosrstý retrívr

Co se týče výchovy, tito psi jsou inteligentní a ve formě hry a pamlsku je naučíte spoustě kouskům. Rozhodně nic nezmůžete neustálým opakováním jednoho a toho samého cviku dokola, takto psa velmi rychle otrávíte. Ačkoliv náš retrívr spadá do větších plemen psů, nikdy nebude dobrým hlídačem. Když kolem zahrady projde cizí člověk dokáže vás sice hlasitým štěkotem pes upozornit, ale lidi má natolik rád, že se s nimi vždy vřele přivítá.

Péče a zdraví o psa

Retrívři mají hustou a jemnou srst o kterou se budete muset pečlivě starat, a to v podobě kartáčování – nejlépe každý den. Pes rozhodně nevyžaduje časté mytí, jinak by srst rychle ztrácela lesk a hebkost. Proto se také doporučuje přidávat do krmení například lososový olej. Drápky by se měly zastřihávat podle potřeby, nejčastěji jednou měsíčně.

Flat coated retrívr patří mezi poměrně zdravá plemena, která se dožívají od 8 do 14 let věku. Přesto někteří jedinci mohou trpět zejména na dysplazii kyčelního kloubu, a to většinou ti staří. Tato nemoc vede k bolesti při pohybu a může být způsobena zátěží na klouby ve štěněcím věku či obezitou. Dysplazie může vést i k artritidě. Doporučuje se pořizovat štěně z kvalitní chovné stanice a pečlivě kontrolovat rodokmen rodičů.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 4]