Přemýšlíte nad pořízením psa, ale chcete spíše malé plemeno? Maltézský psík by mohla být ta správná volba právě pro vás!

Na začátek pár zajímavostí:

  • ,,maltézáčci“ pochází z Malty
  • je to společenské plemeno
  • lehce se cvičí a rád se tulí
  • má rád děti, ale nejvíce je vázán na svého pána
  • vyžaduje velkou dávku mazlivosti

Vzhled 

Maltézáčci mají středně velkou  hlavu, úměrnou k jejich tělu. Čenich bývá zpravidla černý stejně jako tlapky. Maltézáčci mají dlouhé, nízkonasazené uši, které jsou přilehlé k hlavě a silně osrstěné.

Pes má rovný hřbet a hluboký, klenutý hrudník. Nohy jsou krátké a rovné. V klusu se malzézáci vyznačují rychlými kroky. Přední nohy jsou mnohem jemnější než ty zadní, které jsou naopak osvalené se silnými stehny. Tlapky jsou kulaté, malé velikosti se zmíněnými černými polštářky. Ocas je bohatě osrstěný a sahá ke hřbetu.

Barva srsti je zpravidla bílá, může být dokonce slonovinová a toleruje se i lehce oranžová. 

Maltézský psík patří mezi malá plemena, která se dorůstají 25,5 cm a váží maximálně 5 kg. 

Povaha maltézáčka

Toto plemeno je velmi sluníčkové, vždy s dobrou náladou a plno energií. Maltézáčci ze všeho nejvíce milují svého pána a jeho pozornost k nim. Proto se tito psi hodí zejména k lidem, kteří jim budou věnovat svůj čas a nebudou pejsky nechávat často samotné doma, maltézáci totiž hůře snáší samotu. 

Jsou velmi hraví a přátelští, ale s cizími lidmi jsou naopak opatrní a bude jim chvilku trvat než si k sobě člověka pustí. Podobně to má i s domácími mazlíčky. Psy snáší poměrně dobře, ale naopak kočky od sebe odhání. Těmto zlozvykům se dá vyhnout včasnou socializací s ostatními členy domácnosti.

Díky jejich hbitosti a krásné srsti jsou vhodní třeba na agility nebo na výstavy.

Ačkoliv je maltézáček lehce cvičitelný, i tak budete muset prokázat silnou vůli a odhodlání a nenechat se obměkčit jeho psíma očima. Když psovi jednou povolíte a ustoupíte, tak příště můžete s výchovou začít od začátku. 

Péče a zdraví

Když se jedná o péči o maltézáky, tak jediné vystihující slovo je SRST! Kartáčovat a kartáčovat. Tito pejsci vyžadují velkou péči jak o dlouhou, tak o krátkou srst. Měla by být totiž hladká a lesklá, tak má srst správně vypadat. Budete muset pejska denně kontrolovat, jestli nemá na chlupech zaschlé bláto nebo zaseklou větvičku či bodláky, jinak srst nerozčešete. 

Velký plusový bod je ale ten, že maltézáčci nelínají a jejich srst nezapáchá ani když je mokrá.

Tito psi se v průměru dožívají dokonce až 15 let a zůstávají dlouho energičtí. Trpí zejména na nadměrnou tvorbu slz, proto budete muset věnovat velkou pozornost zejména očím.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]