O tom, jak často by se měli psi koupat, se toho napsalo mnoho. Podívejte se, jaké je doporučené intervaly koupání a jaké jsou klíčové momenty, na které byste neměli zapomenout. A také se dozvíte, jak docílit toho, aby se pejskům koupání líbilo.

Jak často bychom měli psa koupat?

Je vhodné psa občas vykoupat, ale nemělo by se to přehánět, koupání by nemělo být příliš časté. Jak tedy určit, kdy je ten správný čas na koupání?

Obvykle byste měli psa koupat šamponem maximálně jednou za čtvrt roku. Přitom je však třeba brát v úvahu délku srsti, u dlouhosrstých psů je péče složitější. Krátkosrstým psům by mělo postačit koupání dvakrát za rok.

Během podzimu a zimy se může stát, že pes bude častěji špinavý od bahna. Většina nečistot se dá smýt jen vodou bez šamponu, takže dbajte na pokožku psa a nepoužívejte šampon příliš často.

Máte-li doma psa, který se snadno a často ušpiní, například menší plemeno s dlouhou srstí (jako je jorkšírský teriér), obecná pravidla koupání by měla platit i pro něj. Ačkoliv existují různé názory na to, jak často koupat jorkšíra, neměli byste to dělat častěji než jednou za měsíc.

Někteří majitelé koupají své psy před výstavami kvůli lesklé a voňavé srsti. Pokud chodíte na výstavy často, přemýšlejte, zda je opravdu nutné psa koupat před každou. Existuje také suchý šampon pro psy, který obnoví lesk srsti a odstraní nadbytečný tuk z kůže.

Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

Jak často koupat štěně?

Novorozená štěňata by neměla být koupána. Víte, proč by se štěňata neměla koupat? První týdny jejich života se o ně stará matka, která je umývá tak, jak je pro ně nejlepší. Po zhruba 7-9 týdnech jsou štěňata předávána novým majitelům, a pak vyvstává otázka, kdy je vhodné štěně vykoupat.

Štěňata bychom neměli koupat příliš brzy. Nové štěně potřebuje čas na adaptaci na nové prostředí a lidi, a koupel by pro něj mohla být stresující. Když štěně přestane pít mateřské mléko, jeho imunita oslabuje a je třeba počkat, dokud nebude kompletně očkováno.

První koupel by měla přijít, až bude štěně starší a odolnější. Jakmile je toto dosaženo, měli bychom štěně koupat podle stejných principů jako dospělého psa.

Šampony pro psy

Neměli bychom používat lidský šampon na psy, jelikož jejich kůže je citlivější, z různých důvodů. Zatímco my máme přibližně 10-15 vrstev kožních buněk, psi mají pouze 3-5. pH hodnota pokožky psa je také vyšší, zatímco lidská pokožka má pH mezi 5,5-5,6; psí pokožka má pH mezi 6,2-7,4.
Odpovídající typ šamponu pro psy závisí na individuálních potřebách každého psa. Je dobré vědět, které šampony jsou vhodné pro různé potřeby.

Přírodní šampon pro psy: Tento typ je obvykle vyroben z přírodních složek a je vhodný i pro psy s citlivou kůží nebo alergiemi.

Suchý šampon pro psy: Funguje podobně jako suchý šampon pro lidi a je vhodný pro jednorázové použití, absorbuje tuk z pokožky a srsti a dodává lesk.

Bezoplachový šampon pro psy: Tento šampon není potřeba oplachovat, což je ideální pro psy, kteří nemají rádi vodu. To může zjednodušit koupání.

Hypoalergenní šampon pro psy: Je ideální pro psy s alergickými reakcemi nebo vyrážkami, není dráždivý pro pokožku psa a může také pomoci při svědění a loupání kůže.

Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

Jak naučit psa sprchování?

Jestliže má váš pes averzi vůči vodě nebo nechce být při koupání manipulován, zkuste tyto rady, aby bylo koupání příjemnější:
Být s psem ve vaně. Pokud se váš pes bojí vody, zkuste vstoupit do vody s ním a poskytnout mu pocit bezpečí.

Vytvořte z koupání zábavnou událost. Přidejte hračky do vody a jiné zábavné předměty, aby pes považoval koupání za zábavu.

Můžete čekat až do léta, kdy je teplé počasí a váš pes bude vděčný za osvěžení. Vodu byste měli mít příjemně teplou, nikoliv ledovou, jen o něco chladnější než je teplota psa. Je to skvělý způsob, jak psa ochladit a naučit ho mít rád koupání.

Až budete vědět, jak často byste měli koupat štěně i dospělého psa a jaké rady použít, abyste psa odnaučili strachu z vody, pojďme se podívat, jak koupat psa správně.

Je vhodné mít speciální vanu pro psy, nebo přidat do vaší vany aspoň protiskluzovou podložku. Toto je ideální pro psy, kteří nemají rádi vodu nebo koupání, a je to užitečné při koupání štěňat.

Teplotu vody byste měli nastavit podle psa, optimální je 37-39,3 °C.
Používejte nádobu pro postupné polévání psa, aby nebyl šokován. Začněte od těla a hlavu nechávejte až na konec.

Během mytí buďte opatrní na hlavu psa, a vyhýbejte se očím a uším. Uši jsou na vás, pokud do nich voda pronikne, je potřeba je po koupání vyčistit.

Šampon pečlivě vmasírujte do pokožky psa a stejným způsobem jej pak opláchněte.
A nakonec nezpomeňte psa po koupání důkladně osošit, aby vám nenachladil.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]