Tolleři jsou vhodnými parťáky pro lidi všeho druhy. Nevadí, že nejste aktivní sportovec, psovi postačí i klasické procházky do přírody. Svého majitele poslouchá a je mu věrný. Výcvik ho baví a je nadšeným plavcem.

Pár zajímavostí o plemeni:

  • celým jménem Nova Scotia Duck Tolling Retriever, kanadský, novoskotský retrívr, anebo jen toller
  • je to pes s krásným vzhledem, který zaujme
  • plemeno vhodné pro každého člověka
  • dříve se využíval k lovení kachen, proto také nese přezdívku jako ,,vodní pes“
  • toller zvláště vyniká v aportování
  • plemeno běžně můžeme vidět především v Dánsku, Švédsku a Kanadě

Vzhled a popis

Tolleři mají pevné a silné tělo, přizpůsobené zejména k plavání, a to i ve velmi chladném počasí. Hlava je jasně řezaná, středně velká s ušima trojúhelníkovitého tvaru, která jsou vysoko postavená svěšená. Oči nesou mandlovitý tvar a zejména hnědou barvu v odstínech srsti psa. Dále navazuje osvalený krk, hrudník s dobře klenutými žebry a břicho, které je mírně vtažené. Končetiny jsou silné, mezi tlapkami má pes blány, aby mu usnadnily lepší pohyb ve vodě. 

Zbarvení srsti bývá zejména dohnědav různých odstínech. Může být i světle hnědá, zrzavá až oranžová. Pes musí mít nejméně jeden bílý znak na těle. Tolleři mají dvojitou, voděodolnou srst, která jim umožňuje plavat ve velmi studené vodě. 

Jejich výška se pohybuje do 51 cm a váha do 23 kg. Feny bývají zejména o něco menší a hubenější.

Povaha

Duck Tolling retrívr je přátelský s milým výrazem, nekomplikovanou povahou a je to vhodný parťák do rodiny. Obecně má velmi rád lidi, obzvlášť svého majitele. Je to plemeno velmi inteligentní, bystré a rádo poslouchá. Ovšem váže se s tím také tollerova hravost a činorodost, kterou musíte ukočírovat. Když mu dopřejete dostatek aktivity určitě pes bude spokojený i v bytě, nejlépe však uděláte, když mu dopřejete zahradu a volný pohyb. Tolleři mají úžasnou povahu a neničí nábytek ani ostatní věci v domácnosti.

Toller dříve lákal kachny svému lovci a poté je aportoval. Pes dokonce zaujmul hlouček kachen natolik, že k němu připlouvaly samy. Z toho vyplývá, že tolleři jsou velmi dobrými plavci a mají rádi vodu, ostatně jako všichni retrívři. Využít ho ale můžete i v agility, flyballu, dogdancingu, aportování, anebo canicrossu. Pokud nejste nadšený sportovec, tak tollerovi určitě postačí i klasická turistika a výlety po přírodě. Čím dál, tím více se tolleři využívají jako záchranářští psi.

Zdraví a péče

Nova Scotia Duck Tolling Retriever patří mezi zdravá a otužilá plemena. Jeho srst nevyžaduje žádnou zvláštní péči, bohatě bude stačit ji jednou do týdne vyčesat. Psa byste neměli ani často koupat, jeho srsti nedělá dobře zejména teplá voda. Mnohem lépe uděláte, když tollera pustíte do rybníka, jeho kožichu studená voda prospěje mnohem více. Samozřejmě pokud vám pes přijde domu celý od bláta, tak vám nezbývá nic jiného než srst umýt.

Doporučuje se pravidelné kontrolování uší, očí a dásní. Na čištění zubů jsou dokonce kartáčky a další přípravky. Dále zastřihávání drápků a samozřejmě kontroly u veterinárního lékaře.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]