Tento pes nám díky své postavě nahání spíše strach. Ale opak je pravdou! Vše o plemeni se dozvíte v dnešním článku.

Vzhled a popis psa

Italský corso pes je velmi mohutný, spadá spíše do velkých plemen psů s robustní postavou. Uši jsou trojúhelníkovitého tvaru, vysoko nasazené a pes je nosí svěšené nebo polo svěšené. Oči jsou velké a oválné, barva se odvíjí podle zbarvení srsti.

Srst je krátká a na dotek drsná, nejčastěji černá, žíhaná, šedá nebo rezavá. Podle zbarvení má cane i stejnou barvu očí. Krk je silný a rovný. Navazuje hřbet, který je pevný a dobře osvalený stejně tak, jako končetiny. Ocas má vysoko nasazený, u kořene silnější, poté se jemně zužuje. Přední tlapky připomínají kočičí tvar, zadní tlapky jsou oválnější. 

Cane corso dorůstá výšky až 68 cm a váží do 65 kg. Feny jsou zejména lehčí a jejich váha se pohybuje v rozmezí 40-50 kg. Ovšem na výstavách můžete vidět i psy mnohem většího tělesného rámce. 

Povaha a výcvik

Kdybyste uviděli tyto psy na ulici, určitě byste je vzali spíše obloukem než se k nim přiblížili. Ale opak je pravdou. Cane corso, vzhledem k jeho postavě, je velmi milý, přátelský a hravý. Má rád i děti, takže se určitě hodí do rodiny. Rád se mazlí, tráví čas se svým pánem a má vysoký práh bolestivosti. Pokud by ho dětské hry otravovaly, jednoduše odejde. K cizím lidem je spíše odměřený, nikoliv agresivní. Zároveň bude vhodným hlídacím psem, jelikož na svém pozemku nestrpí nevítané návštěvníky, ať už jsou to lidé nebo zvířata. Dokáže být ochranářský, když dojde na nejhorší, je schopen nekompromisně chránit svou rodinu. 

Co se týče výcviku cane corso, je vhodným plemenem spíše pro zkušenější chovatele. Vyžaduje trpělivost a pevnou ruku, jelikož umí být i tvrdohlavý. Nic nezkazíte výcvikem formou hry a odměňováním pomocí pamlsků. Je to inteligentní pes, který se, se správným přístupem, velmi rychle učí. Práce ho baví, ale neustálým opakováním jednoho a toho samého cviku ničeho nedosáhnete. 

Vzhledem ke své velikosti by cane corso měl být chován zejména na zahradě, kde bude mít dostatek pohybu a kvalitní boudu. Tento pes nepotřebuje dlouhé denní procházky, ale když ho vezmete do přírody, rozhodně bude rád. Co se psem nedělejte je jízda na kole a chození po asfaltu, škodíte tak jeho kloubům.

Péče a zdraví psa

Toto plemeno nevyžaduje nijak zvláštní péči. Co se týče srsti, postačí vám klasické vyčesávání jednou za týden. Jelikož pes má krátkou srst s téměř žádnou podsadou, nebude moc línat. Takže chlupů v domě se bát nemusíte. Rozhodně byste neměli přehlížet péči o uši, cane je totiž náchylný na ušní záněty. Doporučuje se ucho pravidelně prohlížet a čichnout si k němu, zánět totiž zapáchá. Dále kontrolovat oči, tlamu a dle potřeby zastřihovat drápky, který si pes ale pravidelně obrušuje o chodník. Přerostlé drápky poznáte klapáním o zem.

Cane corso je robustní plemeno, poměrně zdravé. Ale i tak, jako většinu velkých plemen psů, postihuje i jeho klasická dysplazie kyčelního kloubu a zejména torze žaludku. Mohou se vyskytnout i další onemocnění kloubu, kterým předejdete kvalitní koupí štěněte z chovné stanice. 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]