Přemýšlíte nad koupí právě tohoto plemene? Máme pro vás dobrou zprávu! V dnešním článku si totiž povíme, jestli je právě dobrman pro vás vhodný, či nikoliv. Jeho povahu, exteriér, ale i náročnost výcviku a péči o zdraví si důkladně probereme.

Na začátek pár zajímavostí o plemeni:

  • Dobrman pochází z Německa,
  • inteligentní, vytrvalý pes, který miluje svou rodinu a svého pána
    spolu s německým ovčákem a airedale teriérem se stali jako první služebními plemeny,
  • dnes jsou dobrmani oblíbenými psi po celém světě,
  • toto plemeno je vhodné i do bytu, dobře snáší teplo a hůře zimu kvůli jejich krátké srsti,
  • dožívají se v průměru dvanácti let, ale ani dobrmani s vyšší délkou života nejsou žádnou výjimkou.

Dobrman vás zaujme jeho inteligentní a vytrvalou povahou, překypující energií. Jak už bylo zmíněno, tak se tyto psi využívají také jako služební psi, zejména pro jejich snadný výcvik a dobrou ovladatelnost. Není ale radno výchovu psa podceňovat, mohlo by se vám to vymstít. Doporučuje se začínat alespoň se základním výcvikem (sedni, lehni, ke mně,..) už od raného věku, tedy od štěněte, jinak by váš pejsek mohl v dospělosti trpět bázlivostí nebo přehnanou agresí vůči ostatním psů a mnoho dalšího.

Dobrmani, i přes všechny drby, které o nich slyšíme, se hodí do rodiny. A dokonce se budou kamarádit i s dětmi se kterými budou vymýšlet různé lumpárny. Milují svého majitele a vždy mu budou chtít být nablízku.

Tento pes potřebuje dostatek volného pohybu, tudíž pokud jste aktivnější nadšenci, je to pro vás dobrá volba! Nejen, že dobrmani potřebují vybít svou nakupenou energii fyzicky, ale i psychicky. Doporučují se různé hlavolamy pro psy jako jsou třeba lízací podložky, čmuchací koberečky nebo různé strategické hry.

Dobrman nevyžaduje nijak zvláštní péči. Jeho srst prakticky nelíná, tudíž nebudete mít v domácnosti chlup na každém kroku, ale i přesto se doporučuje občasné vyčesávání, stejně tak, jako u každého jiného plemene. Časté mytí psa se nedoporučuje, jen pokud je to nezbytné.

Jak bylo výše zmíněno, dobrman sice snáší dobře letní podmínky, ale naopak hůře ty zimní, a to právě kvůli jeho krátké srsti, která je náchylnější k nízkým teplotám. Proto je vhodné pejskovi v zimě pořídit nějaký ten obleček. Stejné jako ostatní velká plemena je i náš dobrman náchylný na různá onemocnění kloubů jako je například dysplazie kyčelního kloubu nebo také srdeční onemocnění. Ale nezoufejte, tomuto lze předejít kvalitním stravou, pohybem a pořízením štěňátka z chovné stanice, kde jsou jedinci pravidelně testováni proti různým chorobám.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]