Foxhoundi jsou poměrně vzácnými psy, především na našem území. Budou skvělými parťáky, ale zároveň mají náročnější výcvik a neskutečné množství energie. Dokázali byste žít s takovým plemenem?

Na začátek pár zajímavostí:

  • americký foxhound je příbuzný s anglickým foxhoundem
  • je to velmi aktivní plemeno
  • přátelský a pracovitý pes
  • radost dává najevo štěkáním a vytím
  • dokáže být k lidem odměřený
  • původem je foxhound loveckým psem, tudíž potřebuje hodně aktivity
  • rád tráví čas se svou rodinou
  • v ČR se foxhoundi vyskytují velmi zřídka a neexistuje zde žádná oficiální chovná stanice pro toto plemeno

Vzhled a popis

Americký foxhound, jak už to lovecké plemeno, má i uzpůsobenou stavbu těla k velké námaze. Je o něco vyšší a protáhlejší než jeho příbuzný anglický foxhound. Ten je naopak menší a o trochu širší. Uši amerického foxhounda jsou široké a nízko nasazené, lebka je silná a oči široké, většinou v tmavě hnědé barvě nebo v barvě hazel (oříškové). Čenich je zejména dlouhý a černý. Pes má úzký hrudník, dlouhé, štíhlé nohy a ocas, který je mírně zatočený. Nesmí však stočení ocasu dosahovat nad hřbet.

Foxhoundi jsou krátkosrstí, v barvě trikolor, která se skládá většinou z bílé, hnědé a černé barvy. Zbarvením rozhodně připomínají zvětšené plemeno bígla. Barva srsti může být ale různého typu. 

Jejich váha se pohybuje od 25 až do 32 kg. záleží na kondici a využití psa. Výška nepřesahuje 64 cm.

Temperament a charakteristika

Foxhound má pudy loveckého psa, spolu s dlouhýma nohama je velmi rychlé stvoření, které se jen tak neunaví. Proto by pro něj byl nejvhodnější nepřetržitý pobyt na zahradě, kde by měl dostatek prostoru. Samozřejmě s kvalitním oplocením a případně boudou nebo kotcem. Ale nezapomínejte na to, že foxhound zároveň potřebuje neustálý kontakt se svým pánem.

Foxhoundi jsou vhodnými sportovními parťáky. Ovšem pokud nejste nadšený sportovec, tak nezoufejte, protože foxhound vás bude hrdě doprovázet i na klasické procházky či dlouhé výlety. Má neunavitelnou kondičku. Když půjdete s pejskem do lesa, dávejte si pozor na jeho lovecké pudy, často se také může stát, že pes uvidí veverku a bude mít tendenci ji lovit. Rozhodně ho mějte na vodítku pokud nemáte dostatečně zvládnuté přivolání. 

Obecně jsou tito psi velmi přátelští, milý a k rodině i k dětem se chovají mile. Často se ale může stát, že k cizím lidem budou více odměření, zaleží, jak často se ocitají v cizím prostředí a jak moc jsou socializovaní. Nejlépe uděláte, když budete s pejskem chodit do města a potkávat nové lidi už od štěněte, abyste tak utužili nejen váš vztah, ale i vztah psa s cizím prostředím. 

Foxhound se pro začátečníky zejména nedoporučuje, a to kvůli jeho tvrdohlavosti, nezávislosti a loveckému pudu. Tento pes potřebuje totiž pevnou ruku a někdy dá zabrat i zkušeným kynologům. S prvními povely se začíná už od malička tak, aby si pes zvykl zejména na přivolání, což bude u této rasy nejdůležitější. Důležitá je, už zmíněná, pevná ruka a vaše autorita stejně tak jako empatie a trpělivost.

Zdraví a péče o foxhounda

Jelikož nejsou tito psi přešlechtění, tak se považují za poměrně zdravé a odolné plemeno. Co se týče péče o jejich krátkou srst, tak vám postačí pouhé vyčesávání jednou za týden a koupání jen tehdy pokud bude pes špinavý, jinak to není potřeba. Jestli bude váš foxhound pracovat v lese, určitě nepodceňte kvalitní antiparazitikum, většinou ve formě spreje, obojek se nedoporučuje z důvodu nechtěného zachycení o překážku. Po každém lovení byste také měli pejska kontrolovat, zdali není po práci zraněný.

Dále se doporučuje kontrolovat oči, ušní otvory a hlavně tlamu a dásně. Jednou do měsíce nebo dle potřeby zastřihnout drápky a také nepodcenit pravidelnou návštěvu veterinárního lékaře.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]