Uvažujete nad koupí vlčáka? Zde se dozvíte, jestli je plemeno vhodné pro vás a jaké je jeho potencionální využití.

Vzhled 

Československý vlčák je větší než psi, kteří se řadí do středních velikostí. Vznikl křížením karpatského vlka a německého ovčáka. Čím se zejména tento pes vyznačuje je tzv. bílá maska okolo tlamy, na bradě a sahá až do spodní části krku. Je to takové poznávací znamení vlčáka. Tito psi mají šikmé jantarové oči a barvu srsti od stříbrošedé až po tmavošedou. Srst je rovná a velmi hustá, uši jsou krátké a ocas dosahuje k hleznům. Typickým pohybem pro vlčáka je jeho prostorný a dlouhý klus, kterým může uběhnout vzdálenost 100 kilometrů průměrnou rychlostí 11-13 km/h. 

Výška československého vlčáka se pohybuje do 75 cm, feny jsou podstatně menší než psi. Jejich váha by neměla klesnout pod 20 kg. 

Temperament a výcvik vlčáka

Jak už bylo zmíněno, vlčáci vznikli křížením vlka a německého ovčáka, a tak se u nich projevuje i silně lovecký instinkt a nekonečná energie. Toto plemeno rozhodně není vhodné pro začátečníky nebo pro nezkušené chovatele. Českoslovenští vlčáci jsou totiž ještě hůře cvičitelní než němečtí ovčáci. Samozřejmě se správným tréninkem a jasně nastavitelnými cíli a povely můžete dojít k zajímavým výsledkům. I přesto můžeme toto plemeno vidět v akci jako služebního psa například u policie nebo u armády. 

Vlčáci jsou silně vázaní na svého majitele a jeho rodinu, vnímají všechny členy smečky a jejich hierarchii. Pokud ho necháte samotného dlouho doma, určitě probudí sousedy i o pár ulic dál, rád totiž vyje, když je mu smutno. Pokud víte, že jste denně několik hodin v práci a nemáte tolik času, vlčák pravděpodobně nebude vhodným plemenem pro vás. Vlčáci si potřebují svou energii vybít pravidelnými sportovními aktivitami. Můžou to být delší procházky do přírody, ale také canicross, poslušnost, popřípadě lovecké využití.

Péče a zdraví 

Vlčáci jsou už jen díky svým předkům velmi houževnaté a zdravé plemeno, které zvládne i krušnější teplotní podmínky. Je to pes vhodný k celoročnímu pobytu venku, kde bude mít dostatek prostoru. Nehodí se do bytu už jen kvůli jeho línání srsti, které se objevuje zejména v zimním a jarním období. V tomto času se doporučuje psa vyčesávat kartáčem klidně i jednou denně pro rychlejší vypadání staré srsti. 

Dále je určitě vhodné pravidelně kontrolovat uši, ústní dutinu se zuby a oči kvůli případným zánětům a jejich včasnému zachycení. Dle potřeby také zastřihávat drápky a chodit na pravidelné kontroly k veterinárnímu lékaři.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]