Pokud přemýšlíte nad koupí malého plemene, jorkšír bude jedna z nejlepších voleb pro vás. Je to malý, transparentní psík s velkým srdcem a nekonečnou hravostí!

Pár zajímavostí:

  • jorkšírští teriéři pochází z Anglie, kde byli využíváni jako lovci krys, potkanů a dokonce i králíků
  • jejich srst vyžaduje velmi náročnou péči
  • ačkoliv by tomu výška nemusela odpovídat, jorkšíři mají velmi vysoké sebevědomí
  • energický psík s přátelskou povahou

Vzhled a popis jorkšírského teriéra

Tito psi mají poměrně malou hlavu s nízkým čelem a ušima, které mají tvar obráceného písmena V. Oči jsou lesklé, malé a tmavé. Hřbetní linie je rovná, ocas by neměl být kupírovaný, je osrstěný, nesený nad mírně nad úrovní hřbetu. Srst jorkšíra je lesklá, stejně dlouhá po všech stranách a barva je tmavá až do černa. Končetiny jsou rovné a přední tlapky by měly být o něco větší než zadní. Psi se správným pigmentem by rozhodně měli mít černé drápky.

Feny jsou na první pohled větší a těžší než psi, ti by měli být naopak hubenější se sportovnější postavou. Jorkšíři by celkově při jejich výšce do 24 cm neměli překročit váhu 3,5kg, jinak se jedná o nadváhu, která by se u jakéhokoliv plemene neměla brát na lehkou váhu.

jorkšýr

Povaha

Jorkšíři jsou velmi přátelští a energičtí parťáci do deště. I když patří k jedním z nejmenších plemen na světě, jsou ostražití a nebojácní. Ke svému pánovi jsou loajální a ochotní chránit rodinu za každou cenu. Bohužel stejně tak, jako čivavy a další malá plemena psů, mají i jorkšíři vysoké sebevědomí díky kterému se často povyšují nad svého pána a dokonce i nad velká plemena psů. Proto by se už od štěněte měl jorkšír vycvičit v základních povelech, aby vám nakonec nepřerostl přes hlavu. 

Toto plemeno, jak už bylo zmíněno, je velmi energické, tudíž můžete jorkšíra využít zejména na agility, flyball a dlouhé procházky v přírodě. Je to hlídač, který vám dá zvučně najevo, když kolem zahrady projde neznámý člověk a v bytě budete muset počítat i s občasnými štěkacímy projevy.

Další zajímavostí je, že jorkšír, stejně tako jako například maltézský psík, nemá podsadu, a tudíž nelíná. Proto vám v domácnosti nebudou překážet chlupy a zároveň si takové plemeno mohou dovolit i alergici, kteří mají alergii na psí srst.

yorksheer terier

Zdraví a péče o psa

Pokud si chcete pořizovat jorkšírského teriéra musíte také počítat s náležitou péčí a to především o jeho srst, která vyžaduje pravidelné kartáčování a balíčkování. Spousta výstavních, ale i nevýstavních psů, chodí do psích salónů, kde jim majitelé dopřejí náležitou péči se vším všudy, včetně zastřihávání srsti a drápků. Drápky by se měly zastřihávat dle potřeby (1x měsíčně).

Dále se doporučuje čistit pejskovi zuby a kontrolovat uši, oči a tlamu, u jorkšírů jsou totiž oční choroby dost často obvyklé.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]