Jsou rostliny, které byste neměli mít doma, pokud vlastníte psa. Stejně tak byste měli pečlivě zvážit, co budete pěstovat na zahrádce a hlídat svého psa na procházkách v přírodě. V následujícím článku vám prozradíme, jaké rostliny jsou pro psy nebezpečné a jedovaté.

Jedovaté rostliny pro psy

Existuje celá řada rostlin jedovatých pro psy. Jejich požití může u psů vyvolat nevolnost, nadměrné slinění či zvracení. V závažnějších případech může dojít k poruchám centrální nervové soustavy nebo až k zástavě dechu. Vždy záleží na tom, co pes snědl a kolik toho snědl.

Jedovaté pokojové rostliny

Doma v květináči byste neměli mít například strelícii, difenbachii, aloe vera, agáve, brambořík, fíkus benjamínek, pryšec, klívii, šplhavnici, fíkovník, mučenku nebo filodendron, cykas japonský, dracénu, lopatkovec. Velký pozor je třeba dát na oleandr (velmi nebezpečná je i malá dávka), silné cibule amarylky a azalku. U té je nebezpečný i pouhý kontakt.

Strelície - Foto: Depositphotos
Strelície – Foto: Depositphotos

Možná vás překvapí, že mírně jedovaté jsou pro psy i pelargonie, orchideje, lilie nebo hortenzie. Pozor, jedovatá je i v posledních letech i velice oblíbená a módní monstera. Obecně platí, že než si pořídíte jakoukoliv pokojovou rostlinu, raději si vždy ověřte, zda není nebezpečná pro domácí zvířata, která chováte.

Tip pro vás: Dejte pozor nejen na samotné rostliny, ale i na misky s vodou pod pokojovkami. Mnohdy jsou jedovaté nejen listy, květy či plody, ale jed může být vylučován i do vody.

Jedovaté zahradní rostliny

Pobíhá-li váš čtyřnohý miláček po zahradě, ověřte si, že se tam nenachází tis, břečťan nebo bobkovišeň. U tisu je nebezpečné jak jehličí, tak i plody, neboť oboje obsahuje alkaloid taxin, který může vést až k zástavě srdce. Břečťan pro změnu obsahuje nebezpečné saponiny a bobkovišeň jedovatou kyselinu kyanovodíkovou, která může způsobit zástavu dechu.

Dále jsou pro psy jedovaté tyto rostliny: hyacint, konvalinka, rododendron, cedr, jalovec, tůje, náprstník, štědřenec (zlatý déšť), stračka. V přírodě pak můžete narazit na vysoce jedovatý rulík nebo durman. 

Hyacint - Foto: Depositphotos
Hyacint – Foto: Depositphotos

Tip pro vás: Pamatujte na to, že psům můžou problémy způsobit nejen samotné rostliny, ale i nejrůznější chemické postřiky, které na zahrádce používáte.

První pomoc při požití jedovaté rostliny psem

Požil váš pes nějakou rostlinu z našeho seznamu? Zachovejte klid a zkuste u psa vyvolat dávivý reflex. Pomoci vám může voda s kuchyňskou solí (nasycený solný roztok). Psovi solný roztok podávejte po lžičkách, dokud nezačne zvracet. Zkusit můžete také hořčici naředěnou vodou. Poté je nutné vyhledat veterináře. Veterinář pravděpodobně zavede infuzi, aby byly toxiny co nejdříve vyloučeny z těla. Podat může také speciální gel, který na sebe naváže toxiny proniklé do střeva a zabrání tak jejich dalšímu vstřebávání.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 3]