Americký vodní španěl

(American Water Spaniel)

Povaha plemene

Americký vodní španěl je výjimečně inteligentní pes, vždy nadšený a ochotný zvedat kachny z hladiny, nebo aportovat zastřelené kusy. Je odvážný a bez zábran se vrhá i do prudkých proudů a zvířených vod. Při honech je houževnatý a jde kořistnicky za úlovkem. Jako ostatní španělé se rychle a dobře učí, poslouchá perfektně na rozkazy a vydrží tvrdě pracovat třeba celý den. Má veselou povahu a dobře se hodí k dětem. V rodině se projevují jeho silné ochranářské pudy. Má rád dlouhé vycházky za každého počasí. Vyhovuje mu spíš venkov a les, než městský život.

Popis amerického vodního španěla

Je to velmi dobře stavěný, svalnatý pes se spíše nižší postavou. Má v kohoutku 38 až 45,5 cm a váží od 11 do 20 kg. Tyto hodnoty se u různých chovatelů liší, ale odchylky by neměly překračovat standard, ačkoli psa by to na soutěži nediskvalifikovalo. Má poměrně širokou, okrouhlou lebku, mírně prodlouženou čtvercovou tlamu a nůžkový nebo klešťový skus. Oči jsou hnědé, mírně zakulacené. Tělo má americký vodní španěl statné s rovným hřbetem a silnými bedry. Středně dlouhý ocas je nekupírovaný a mírně zahnutý. Hrudní i zadní končetiny jsou rovné, silné s dobrou stavbou kostí. Srst tohoto psa je kudrnatá, hustá a přiléhá k tělu. Není hrubá a její množství se na různých částech těla mění. Má hustou podsadu, která ho dobře chrání před vodou i mrazem. Barvu může mít tmavě hnědou až čokoládovou, někdy s bílými skvrnami na hrudi a tlapách. V průměru se dožívá 12 let.

Klasifikace FCI

Dle FCI (Mezinárodní kynologická federace) zařazen do VIII. skupiny – Aportovací pes, Ohař, Vodní pes, sekce 3 – Vodní pes, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je AWS. Využitím je to lovec vodního ptactva a společník.

Základní péče o psa

Na rozdíl od mladších plemen španělů je americký vodní španěl nepřešlechtěný a proto netrpí žádnými genetickými poruchami. Je to zdravý, otužilý pes, takže jeho nároky jsou minimální. Vyžaduje však pravidelný pohyb a základní péči o srst, která se může stříhat. U uší se doporučuje srst holit.

Historie plemene americký vodní španěl

Šlechtění tohoto plemene započalo ve druhé polovině 19. století v oblasti Mississippi na americkém středozápadě (podle jiné teorie v údolí řek Wolf a Fox ve Wisconsinu) křížením britských španělů a irských vodních španělů s německými křepeláky a curly coated retrívry. Cílem bylo získat otužilého a dobře stavěného pomocníka lovců vodního ptactva, který by výborně plaval, nebál by se ani studené vody ani bažinatých oblastí. To se povedlo, a ve 40. letech 19. století byl oficiálně americký vodní španěl uznán jako samostatné plemeno. Prvním zaregistrovaným psem byl Tidewater Teddy, který je jakýmsi praotcem celého plemene. Protože v Americe byl a stále je lov vodního ptactva velmi populární, rozšířil se americký vodní španěl rychle po celé zemi. Mimo Ameriku byl poměrně dlouho neznámý a do Evropy se dostal až koncem 20. století, kdy byl jeden chovný pár dovezen do Německa. Do Čech se podařilo přivést první jedince přímo z Ameriky až v roce 1998.

VIDEA plemene americký vodní španěl

Pro videa plemene americký vodní španěl klikněte ZDE

FCI
Retrívři a vodní psi
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
USA
Výška v kohoutku
38 – 45 cm
Hmotnost v dospělosti
11 – 20 kg
Věk
12 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
rezervovaný
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]