Anglický foxhound

(anglický foxhaund, English Foxhound)

Povaha plemene

Foxhound je energický, silný pes, který pro svůj život potřebuje především dostatek pohybu. Nehodí se proto příliš pro chov ve městě. Vzhledem k tomu, že po staletí žil ve smečkách, často přilne k jinému psu více než k člověku. Má však vlídnou a neagresivní povahu, takže se za určitých podmínek může stát příjemným rodinným společníkem a dobrým kamarádem. Vyžaduje však trpělivou a důslednou výchovu. Často u něj totiž může převážit lovecký pud a touha po pronásledování kořisti je pak silnější než vůle poslechnout páníčkův příkaz. Foxhound přímo bytostně vyžaduje prostor a čas k vybití energie. Ke svému původnímu využití, honu na lišku, má dnes pochopitelně méně příležitostí, proto bývá častěji vyhledáván jako společník.

Popis anglického foxhounda

Foxhound je poměrně mohutný pes se vznešeným držením těla, které umocňuje ocas šavlovitého tvaru. Má dlouhé, rovné a silné končetiny zakončené charakteristickými kulatými kočičími tlapkami. Jeho výška v kohoutku je 58 – 64 cm, hmotnost 25 – 35 kg. Navzdory své robustní stavbě těla nepůsobí anglický foxhound těžkopádně. Barvu jeho krátké, přiléhající srsti udávají černé, hnědé a bílé skvrny. Ne vždy však bývají všechny tři barvy zastoupeny. Hlavu má zaoblenou a prodlouženou, čumák rovný a široký. Zaujme velkýma hnědýma očima a hrdým, ale příjemným výrazem, který dotvářejí jeho k lícím přiléhající dlouhé, široké uši. Foxhound má silné čelisti a perfektní nůžkový skus. Průměrný věk je 10 až 12 let.

Klasifikace FCI

Anglický foxhound patří podle standardu FCI (Mezinárodní kynologická federace) do skupiny 6 – Honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 1 – Honiči.

Základní péče o psa

Anglický foxhound nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Nejdůležitější je zajistit mu dostatek pohybu. Anglického foxhounda je vhodnější chovat ve smečce. Výborně snáší ostatní psy.

Historie plemene anglický foxhound

Anglický foxhound, jak už název napovídá, pochází z Velké Británie, kde byl vyšlechtěn v 15. století především pro hony na lišku. V polovině 17. století bylo plemeno převezeno do Severní Ameriky, kde z něj chovatelé vyšlechtili amerického foxhounda. V průběhu dalších století se toto plemeno začalo těšit velké oblibě i v dalších zemích. Největší tradici však má samozřejmě v Anglii, kde se od roku 1800 vede plemenná kniha, a všichni majitelé tohoto plemena tak mohou vysledovat rodokmen svého psa, a to i napříč řadou generací.

VIDEA plemene anglický foxhound

Pro videa s plemenem anglický foxhound klikněte ZDE

FCI
Honiči a příbuzné typy
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Anglie
Výška v kohoutku
58 – 64 cm
Hmotnost v dospělosti
25 – 35 kg
Věk
10 – 12 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
špatný
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]