Australský silky teriér

(Australský hedvábný teriér, Australian Silky Terrier)

Povaha plemene

Australský silky teriér má všechny znaky větších teriérů. Je to ostražitý hlídač, nebojácný, výkonný a čilý pes. Je veselý, temperamentní, ale snadno ovladatelný a přizpůsobivý. Snadno a rychle se učí, a proto je vyhledáván pro agility i jiné psí sporty, které ho baví. Je to ideální pes do rodiny, nekonfliktní, perfektní společník, který má rád děti a miluje přítomnost člověka. Někdy má ovšem sklon k dominanci. Na rozdíl od jorkšíra je australský silky teriér více povahově nezávislý.

Popis australského silky teriéra

Je to nižší pes střední délky, ale je dobře stavěný a má kompaktní a noblesní vzezření. Má dostačující tělesnou konstrukci a hmotnost na to, aby mohl likvidovat domácí hlodavce. Průměrná výška v kohoutku je 23 cm a váha asi 3,5 až 4,5 kg. Hlava je středně dlouhá a mozkovna plochá. Nosní houba je černá, pysky pevné, přiléhající. Má silné čelisti a zuby s nůžkovým skusem. Oči má australský silky teriér malé, oválné s co nejtmavším odstínem. Uši jsou malé, ve tvaru písmene V a jsou nasazené vysoko na lebce. Jsou neseny vztyčené. Elegantní, středně dlouhý krk ladně přechází do plecí. Hřbetní linie je rovná, bedra silná a hrudník středně široký a hluboký. Žebra jsou klenutá a dosahují až k bedrům. Ocas je vysoko nasazený, vztyčený a bez praporců. Nesmí být stočený do kroužků. Hrudní končetiny jsou rovné s oblými kostmi, pánevní končetiny jsou dobře vyvinuté se správně zauhlenými koleny a hlezny. Srst je hedvábná na dotyk, rovná, jemná a lesklá. Nesmí být tak dlouhá, aby bránila v pohybu, zpravidla je její délka 13 až 15 cm. Jsou akceptovány všechny odstíny modré a tříslové, nesmí se u nich vyskytovat bílá a stříbrná. Průměrný věk je 14 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je australský silky teriér zařazen do skupiny III. – Teriéři, sekce 4 – Toy teriéři, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je SIT. Využitím je to teriér, společník, pes pro agility a psí sporty.

Základní péče o psa

Hned od útlého věku musíme psa navykat na pravidelné česání a čištění srsti, koupání, šamponování, fénování, zastřihávání drápků a srsti kolem uší. Při koupání je dobré použít kondicionér nebo balzám pro snadnější rozčesávání. Australský silky teriér je hlavně dekorativní pes, proto se v létě vyplatí srst olejovat, aby se nelámala a byla později na výstavách hedvábná, jak má být.

Historie plemene australský silky teriér

Už z názvu je patrné, že australský silky teriér pochází z Austrálie, kde někdy v 19. století počalo křížení menších teriérů, které do země přiváželi noví osadníci. Silky má v sobě krev anglických i australských teriérů, jorkšírského teriéra, Skye teriéra, Dandie-Dinmont teriéra a možná i dalších. První teriéři byli v Austrálii ukázáni v roce 1897, potom byly snahy o ustavení standardu, ale oficiálně bylo FCI toto plemeno uznáno až koncem padesátých let 20. století. Od počátku byl australský silky teriér šlechtěn jako dekorativní nebo výstavní pes. Ve světě jde o poměrně málopočetné plemeno a do ČR se dostali první jedinci někdy v roce 1991.

VIDEA plemene australský silky teriér

Pro videa s plemenem australský silky teriér klikněte ZDE

FCI
Teriéři
Využití
Dekorativní psi
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Austrálie
Výška v kohoutku
23 cm
Hmotnost v dospělosti
3,5 -4,5 kg
Věk
14 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
denní
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pro seniory
Časová náročnost
méně než 2 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]