Auvergneský ohař krátkosrstý

(modrý auvergneský ohař, Braque d’Auvergne, Auvergne Pointing Dog)

Povaha plemene

Auvergneský ohař krátkosrstý je inteligentní pes, který se snadno a rychle učí. Spoustu užitečných vlastností má vrozených, proto je stačí při výchově jen rozvíjet. Má například přirozenou schopnost stopovat a aportovat. Pes má velmi jemný čich, je vytrvalý a při honu má schopnost neustále udržovat kontakt se svým vůdcem a řídit se jeho pokyny. Zároveň si ale udržuje určitou samostatnost. Je vhodný jak na lov pernaté zvěře, tak pro lov králíků, zajíců a srnčí zvěře. Rád pracuje i ve vodě. Je vhodný i do rodiny, protože je přátelský, kamarádský, milý, klidný a vyrovnaný.

Popis auvergneského ohaře krátkosrstého

Je to středně velký, kompaktní pes, který působí velmi lehce, ačkoliv je silný a má mohutnou kostru. Stavba jeho těla mu umožňuje pracovat i v nejnáročnějších terénech. Výška v kohoutku je 57 až 63 cm u psů a 53 až 59 cm u fen. Délka těla je přibližně shodná s výškou. Hlava je dlouhá, u fen lehčí s oválnou mozkovnou. Auvergneský ohař krátkosrstý má výrazné nadočnicové oblouky, velký, černý, lesklý nos, vyvinuté pysky, kde horní překrývá spodní, dlouhé čelisti se silnými zuby s nůžkovým skusem. Oči má velké, oválné, tmavě oříškové s přátelským a milým výrazem. Uši jsou zavěšené vzadu a při vzruchu se lehce pozvednou. Jsou pružné se saténovou texturou, a když se natáhnou, mají dosahovat ke špičce nosu. Krk má dlouhý asi jako hlavu, lehce klenutý, hřbetní linie je rovná a kohoutek zřetelný. Hřbet je krátký, plochý a úzký, bedra naopak široká a mírně klenutá. Hrudník je hluboký a dlouhý, dosahující až kloktům, břicho není vtažené. Ocas je nasazen vysoko, směrem ke špičce se zužuje a je nesen horizontálně. Přední končetiny jsou přímé, zadní dobře zaúhlené a dobře osvalené. Srst má krátkou a lesklou, není příliš jemná ani tvrdá. Zbarvení je černé s bílým postřikem, který může mít různou intenzitu. Podle toho se Auvergneský ohař krátkosrstý dělí na dva typy: stříkaný a šedavý. Průměrně se dožívá 12 až 14 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je auvergneský ohař krátkosrstý zařazen do skupiny VII. – Stavěcí psi (ohaři), sekce 1.1 – stavěcí psi kontinentální krátkosrstí, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je BA. Použitím je to ohař, stavěcí pes.

Základní péče o psa

Auvergneský ohař krátkosrstý potřebuje hodně pohybu a pravidelné vycházky za každého počasí. Jeho srst není příliš náročná na péči, potřebuje jen občas vyčistit a vykartáčovat. Při dobré výchově je auvergneský ohař naprosto bezproblémový pes.

Historie plemene auvergneský ohař krátkosrstý

Auvergneský ohař krátkosrstý je plemeno cíleně vyšlechtěné pro potřeby lovu. O jeho vzniku existuje několik teorií. Jedna říká, že jeho předky byli starobylí psi chovaní Maltézskými rytíři, kteří také do Francie první jedince přímo z Malty dovezli. Další tvrdí, že plemeno vzniklo křížením starých brakoidních plemen s galskými pointry. Třetí a nejpravděpodobnější možností je, že je to původní regionální plemeno z auvergneského kraje, selektivně vyšlechtěné před více než dvěma sty lety za účelem vyzdvižení loveckých vloh a zejména zvláštního zbarvení, díky kterému je pes dobře viditelný i v nepřehledném terénu. Dnes je auvergneský ohař krátkosrstý kromě Francie rozšířen i ve Španělsku, Itálii a Německu a začíná se chovat i u nás.

VIDEA plemene auvergneský ohař krátkosrstý

Pro videa s plemenem auvergenský ohař krátkosrstý klikněte ZDE

FCI
Ohaři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Francie
Výška v kohoutku
53 – 63 cm
Hmotnost v dospělosti
neuvádí se
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
velmi náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]