Basenži

(Basenji)

Povaha plemene

Hledáte-li zcela rovnocenného psího partnera, může být basenži tou správnou volbou. Tito psi své pány milují, ale téměř nikomu nedovolí rozhodovat o jejich životě. Basenži je zkrátka svobodomyslný pes, který od svého pána vyžaduje takřka stejný respekt, jaký svému pánovi sám prokazuje. Jeho výchova, nebo dokonce výcvik jsou značně nesnadné. Basenži má rád volný pohyb, proto potřebuje sportovně založeného majitele a fortelně oplocený pozemek.

K naprosto specifickým vlastnostem basenžiho patří fakt, že vůbec neštěká, a také to, že o svou srst a čistotu pečuje jazykem jako kočky.

Popis basenžiho

Středně vysoká postava na vysokých nohou dodává basenžimu zvláštní, elegantní vzhled. Jeho odtažité, zdánlivě zcela nekontaktní chování dodává jeho vzhledu punc nadhledu a až jakési povýšenecké grácie. Basenži má krátkou srst v barevných varietách – červená s bílou, černá s bílou, nebo černá s tříslovou a bílou.

Ideální kohoutková výška psa je asi 43 cm, u feny zhruba 40 cm. Tělo basenžiho je na první pohled lehce stavěné, ale naprosto graciézní. Hřbet je rovný, hrudník přiměřeně hluboký. Ocas je vysoko nasazený a stočený těsně nad hřbetem a basenži jej nosí na jedné, či druhé straně. Nohy jsou výrazně vysoké, štíhlé, ale silné. Hlava basenžiho má výrazně špičatý charakter, který ještě umocňují špičaté, vztyčené uši. Oči má basenži mandlového tvaru, šikmo umístěné v lebce, vždy tmavé barvy.

Základní péče o psa

Vzhledem k tomu, že basenži o svou srst pečuje sám, není zde žádná zvláštní péče zapotřebí. Důležité však je, že tito psi jsou citliví na déšť, chlad a průvan, proto potřebují žít v teple a naprosto se nehodí pro držení ve venkovním kotci. Majitel basenžiho by měl být připraven na vskutku obtížný proces výchovy, který je ale nutný.

Basenži není a nebude poslušným rodinným mazlem, proto je dobré jeho pořízení do rodiny s malými dětmi dobře zvážit. Basenži naprosto není agresivním psem, ale nejrůznější pokusy dětí vtáhnout jej do hry bude ignorovat, případně si je vůbec nenechá líbit. V jeho povaze koluje krev vášnivého lovce, proto je mnohdy nemožné, pouštět jej v našich podmínkách volně proběhnout, protože by mohl způsobit škodu, či úplně utéci. Protože basenži kdykoliv odmítne plnit jakékoliv povely, vyžaduje jeho výchova nemalou dávku rafinovanosti, nebo empatie, která umožní vysledovat pochod jeho myšlenek a tomuto způsobu uvažování psa pak výchovu přizpůsobit.

Ideálním majitelem basenžího bude pouze stejně svobodomyslný, sebevědomý páníček, který bude psa respektovat a milovat takového, jaký je.

Historie plemene basenži

Tito psi se prokazatelně odvozují od nejpůvodnějších psů vůbec. Jejich předci, tzv. šensiové, žili kdysi po boku starých, afrických kmenů Pygmejů. Postupným cíleným šlechtěním vznikl basenži ve své dnešní podobě přibližně až ve 30. letech 20. století.

VIDEA plemene basenži

Pro videa s plemenem basenži klikněte ZDE

FCI
Špicové
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Afrika
Výška v kohoutku
40 – 43 cm
Hmotnost v dospělosti
9,5 – 11 kg
Věk
11 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
špatný
Vztah k ost. zvířatum
špatný
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]