Bígl – Beagle

Povaha plemene

Bígl (Beagle) je milý, přátelský a samostatný pes. Není agresivní a ani příliš temperamentní. Bígl je kamarádský, bystrý a nenáročný pes. Miluje svého pána a jeho rodinu. Vůči ostatním lidem i zvířatům je mimořádně snášenlivý. Tuto svou vlastnost získal díky tomu, že byl odjakživa držen ve velkých smečkách. Bígl potřebuje hodně pohybu a dlouhé procházky přírodou. Nesmíte však zapomenout na jeho lovecké instinkty. Pokud narazí na stopu, bývá problém ho z ní odvolat. Z tohoto důvodu se doporučuje kurz poslušnosti. Beagle vyžaduje důslednou a citlivou výchovu.

Toto plemeno se rovněž vyznačuje velmi dobrým zdravím a inteligencí. Je to veselý, živý a čilý pes. Někdy dokáže být dosti svéhlavý. Při lovu je vytrvalý a odvážný.

Popis bígla

Bígl je statný lovecký pes. Obvyklá váha tohoto psa je 8 – 14 kg. V kohoutku má 33 až 40 cm. Hlava je střední délky, silná ale ne hrubá, bez vrásek a záhybů. Lebka je mírně klenutá, středně široká s lehce naznačeným týlním hrbolem. Čenich je široký, preferován je černý, u světle zbarvených psů je nižší pigmentace přípustná. Oči má beagle tmavohnědé nebo oříškové s mírným, přitažlivě půvabným výrazem. Uši bígla jsou dlouhé, dole zaoblené a sahají téměř k nosu. Tlapky jsou pevné a dobře uzavřené. Prsty jsou klenuté se silnými polštářky. Ocas má silný, středně dlouhý, vysoko nasazený, je nesen vesele, ale není zatočen nad hřbet, je dobře osrstěný, zvlášť na spodní straně.

Bígl (Beagle) má hustou, krátkou a vodě odolnou srst. Za uznávané zbarvení srsti je považováno jakékoli, kromě játrově hnědé barvy. Špička ocasu je vždy bílá.

Bígl se průměrně dožívá 13 let.

Klasifikaced FCI

Bígl (Beagle) patří podle standardu FCI do skupiny 6 – Honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 1.3 – Malí honiči s pracovní zkouškou.

Základní péče o psa

Péče o toto plemeno není náročná. Srst bígla kartáčujeme a vyčesáváme jednou týdně. Psa koupeme kvalitním psím šamponem. Je důležité udržovat v čistotě jeho uši a občas zastřihnout drápky. Pravidelně kontrolujte zuby.

Bígl je plemeno se sklonem k tloustnutí. Dejte proto pozor, aby se vám pes nepřejídal, a neměl tak zbytečná kila navíc.

Historie plemene beagle

Toto plemeno vzniklo v Anglii ve 14. století. Vzniklo křížením zajícovitých loveckých psů a starých anglických loveckých psů.

Bígl je tedy lovecký pes určený k lovu zajíců, lišek a další zvěře. V minulosti byl chován především na anglickém královském dvoře a využíván na tehdy velmi populárních lovech na štvaní zvěře. V současné době je toto plemeno rozšířeno po celém světě. Do České republiky se dostal ale poměrně pozdě, a to až v roce 1965.

VIDEA plemene bígl

Pro videa s plemenem bígl klikněte ZDE

FCI
Honiči a příbuzné typy
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Anglie
Výška v kohoutku
33 – 40 cm
Hmotnost v dospělosti
8 – 14 kg
Věk
13 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]