Bobtail – Staroanglický ovčák

Povaha plemene

Jako původně pastevecký pes je bobtail dobře ovladatelným psem s vrozeným smyslem pro povinnost. Dnes je chován téměř výhradně jako společenský a rodinný pes, přesto si zachoval svou vysokou inteligenci, chápavost a určitou ostražitost. V rodině je to oddaný společník, který miluje děti. Bobtail je naprosto nekonfliktním a nekomplikovaným společníkem člověka.

Popis bobtaila

Středně silný pes chundelaté srsti, která budí dojem mnohem mohutnějšího psa. Srst bobtaila je dlouhá, chundelatá a volně splývající, bez známek kudrnacení. Povolené barevné variety – bobtail by měl mít v ideálním případě hlavu, krk, přední končetiny a spodní stranu břicha v čistě bílé barvě, zbytek těla může být v šedé, modré, nebo tzv. grizzly barvě.

Kohoutková výška psů je nejméně 56 cm, u fen je povoleno min. 53 cm. Tělo je dobře utvářeno, i když díky husté a dlouhé srsti není svalová stavba těla znatelná. Tělo má jen mírně obdélníkový formát. Končetiny jsou rovné a silné, hlava spočívá na kratším, méně výrazném krku. Lebka je silná, široká a čtvercového rázu. Uši má bobtail malé, vysoko nasazené a volně spuštěné kolem hlavy. Oči bobtaila jsou vždy tmavé, eventuelně barevně odpovídají zbarvení srsti.

Základní péče o psa

Především přepychová srst učinila z původně pasteveckého psa velice atraktivního společenského psa, předurčeného pro výstavní kariéru. Je to ale zároveň srst, co činí bobtaila psem, který se skutečně nehodí pro každého zájemce. Tato nádherná, příjemná a bohatá srst vyžaduje již ve svém základu velice náročnou péči. K té patří pravidelné pročesávání a kartáčování a ruční rozmotávání smotků, které se mohou vytvářet vzdor veškeré péči. Srst bobtaila je velice náchylná k plstnatění, proto se zde každé i krátkodobé zanedbání výrazně projeví.

Kromě již zmíněné nutné péče o srst je třeba počítat i s občasnou kontrolou vnějšího zvukovodu a oblasti očí – tam všude mohou vadit nadbytečné chloupky. Mezi jednotlivými polštářky tlapek mohou vyrůstat další silné chlupy bránící běžnému pohybu – ty je nutné pravidelně vystříhávat. Bobtail je pes nenáročný. Lze jej chovat i v bytě, je klidný a kam si lehne, tam je schopen i dlouhou dobu vydržet. Tito psi milují dlouhé každodenní procházky. Potřebují lidskou přítomnost. Jejich výchova není nijak náročná.

Historie plemene bobtail

Husté osrstění obličejové části hlavy bobtaila svědčí o jeho původně asijském původu, ale známější část historie tohoto plemene je možné vysledovat teprve ve staré Anglii. Tam došlo po postupném dalším šlechtění (např. Beardod collie) ke vzniku nového ovčáckého plemene, jehož exteriér byl uznán zhruba v druhé polovině 19. století. Organizovaný chov bobtaila započal přibližně v roce 1870.

VIDEA plemene bobtail

Pro videa s plemenem bobtail klikněte ZDE

FCI
Ovčáci a honáčtí psi
Využití
Pastýřská plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Anglie
Výška v kohoutku
60 a více cm
Hmotnost v dospělosti
Věk
13 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
denní
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]