Border teriér

Povaha plemene

Border teriér je vysoce inteligentní, k životu se staví věcně a s velkou houževnatostí. Tito psi jsou také veselými společníky a v rodinném kruhu přítulnými miláčky. Znám je také velmi dobrý vztah border teriérů k dětem. Ostatní zvířata respektuje pouze v případě, že patří k rodině, a pokud měl možnost zvykat si na ně od štěněčího věku – jinak má border teriér silně vyvinutý lovecký pud, s čímž je třeba počítat. Miluje dlouhé procházky, hry s míčem a nestereotypní činnosti.

Popis border teriéra

Tento pes není zvláště nápadný svým zjevem, spíše upoutá svou energií a odvahou – je malé postavy s typickou „vydří“ hlavou a tvrdou srstí. Typické barevné variety plemene – border teriér se nejčastěji vyskytuje v barvě červené, pšeničné, šedé s hnědou a modré s hnědou.

Kohoutková výška není u tohoto plemene striktně stanovena, ale psi jsou malého vzrůstu a jejich tělo je obdélníkového rázu. Hrudník má border teriér plochý a dlouhý, nesmí však být příliš kulatý. Ocas je středně krátký, v místě nasazení silnější a směrem ke špičce se silně zužuje. Nohy má border teriér rovné, kosti nesmí působit příliš silným dojmem. Hlava je tzv. „vydří“ – připomínající vydru, uši jsou malé, trojúhelníkové, nasazené vysoko na hlavě a překlopené směrem dolů. Oči border teriéra jsou zásadně tmavé a mají mít pronikavý výraz.

Základní péče o psa

Border teriér nemá na péči náročnou srst, postačí ji zhruba dvakrát ročně trimovat – při tomto postupu se srst ručně vytrhává, aby psu mohla narůst nová. Nicméně tento pes nepohrdne ani občasným kartáčováním. Do základní péče lze dále zahrnout schopnost majitele postarat se o dostatek zajímavé a nestereotypní činnosti, neboť border teriér naléhavě potřebuje konat. Nebude-li tato jeho potřeba uspokojena jeho páníčkem, najde si nějakou činnost sám, to však už nemusí zůstat bez následků. Rovněž základní výcvik je na místě.

Border teriér potřebuje dobře oplocený pozemek, aby mohl trávit dlouhé hodiny venku, ale aby zároveň nemohl podlehnout svým loveckým pudům. V rámci výcviku je právě vzhledem k silnému loveckému instinktu důležité klást velký důraz na včasné naučení psa vracet se na zavolání. Mezi činnosti, které budou border teriéra velice bavit, patří různé druhy proměnlivého sportování, bude proto šťastný v rodině s kladným vztahem ke sportovním aktivitám. Nicméně nejšťastnějším se border teriér stane určitě ve chvíli, kdy bude moci plně a profesionálně rozvinout své lovecké instinkty. Tito psi se v žádném případě nehodí do kotce, border teriéři potřebují časově téměř neomezený kontakt se svým člověkem.

Historie plemene border teriér

Mezi mnoha teriéry patří border teriér k těm vůbec nejpůvodnějším, s jen minimálně pozměněným exteriérem a povahovými vlastnostmi. Jeho prapůvodní domovinou bylo hraniční rozmezí Anglie a Skotska, kde se v rámci šlechtění stal jeho předkem například i Dandie Dinmond, Lakeland nebo Bedlington. Záznamy o plemeni border teriérů nacházíme již v 17. století, ovšem počátek jejich oficiálního chovu se datuje až od roku 1920.

VIDEA plemene border teriér

Pro videa s plemenem border teriér klikněte ZDE

FCI
Teriéři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Anglie
Výška v kohoutku
25 – 28 cm
Hmotnost v dospělosti
5,1 – 5,9
Věk
13 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
velmi náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 1]