Boykin španěl

(Boykin Spaniel)

Povaha plemene

Boykin španěl je oblíbeným psím plemenem v Americe. Je využíván jak k lovu menších zvířat, tak také jako věrný, aktivní a mírumilovný domácí mazlíček. Boykin španěl je velmi inteligentní, přátelský, poslušný a dobrosrdečný pes. Má velmi jemný cit, díky němuž je nezaměnitelným pomocníkem při lovu. Velice snadno se cvičí. Je to silný a dobrý plavec, ve vodě se snadno pohybuje. Jeho přátelský postoj z něho činí vynikajícího mazlíčka a společníka.

Popis Boykin španěla

Boykin španěl je středně velký statný pes. Oči jsou žluté až hnědé, podle barvy srsti. Čelo má pokryté hladkou a krátkou srstí. Nos má tmavě játrovou barvu, je dosti široký, což umožňuje velkou čichovou sílu, s dobře otevřeným chřípím. Na úrovni očí jsou posazené svěšené uši. Boykin španěl má skloněná ramena, dobře vyvinutou hruď, silná a rovná záda a středně dlouhé nohy. Srst tohoto plemene je přilnavá a středně dlouhá. Na končetinách, tlapkách, uších, hrudi a na břiše má lehce zpeřenou jemnou srst. Barva srsti je červenohnědá nebo tmavě čokoládová. Velikost feny u kohoutku se pohybuje v rozmezí 35 – 41 cm a u psů 38,5 – 45 cm. Váha u feny je v rozmezí 11 – 15,5 kg a u psů 15,5 – 18 kg. Dožívají se průměrného věku 13 – 14 let.

Klasifikace FCI

FCI – Neuznané plemeno

Základní péče o psa

Srst  Boykin španěla nevyžaduje přílišnou péči. Pro každodenní kartáčování je vhodné použít kartáč s přírodními štětinami nebo klasický drátěný kartáč. Pravidelným kartáčováním odstraníme uvolněnou srst a nečistotu a také stimulujeme přirozené promašťování srsti.

U výchovy štěněte je třeba dbát na důslednost. Měla by začít již od raného věku. Jakmile štěně pochopí vaše pravidla a požadavky, nebude je porušovat.

Boykin španěl vyžaduje dostatek pravidelného pohybu. Vhodné jsou dlouhé vycházky a větší fyzická zátěž. Dopřejete-li mu dostatek pohybu a pracovní zábavy, bude Vám doma vynikajícím společníkem.

Historie plemene Boykin španěl

Boykin španěl (Boykin Spaniel) byl poprvé chován lovci v Jižní Karolíně na počátku 20. století, s cílem vytvořit ideálního psa pro lov divokých kachen a krocanů v bažinách Wateree River Swamp. Lovci tehdy potřebovali menšího psa s nižší hmotností, ale velmi odolného a vytrvalého, který by byl stavěný pro cestování na loďkách a byl by schopen aportovat jak ve vodě, tak na suchu. Dnešní podobu Boykin španěla má na starosti americký plantážník L. W. Whit Boykin, který jej vyšlechtil jako odolného, praktického a spolehlivého psa. Doposud je toto plemeno hojně rozšířeno v celé Americe.

VIDEA plemene Boykin španěl

Pro videa s plemenem Boykin španěl klikněte ZDE.

FCI
Neuznaná plemena
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
USA
Výška v kohoutku
35 – 45 cm cm
Hmotnost v dospělosti
11 – 18 kg
Věk
13 – 14 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký pes
Časová náročnost
ano
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]