Broholmer – Dánská doga

Povaha plemene

Povahové vlastnosti broholmera vyplývají z jeho příbuzenství s velkými dogovitými psy. Je to pes velice ušlechtilé, milé a klidné povahy. Jeho vztah k rodině a dětem je víc než jen přátelský, broholmer projevuje své rodině velkou a nehranou oddanost. Je to ale také velký a mohutný pes, který si je dobře vědom své síly a převahy nad většinou možných protivníků.

Této své síly broholmer nikdy nezneužije, ale v případě, že vycítí nebezpečí, stává se velmi nebezpečným soupeřem. Má-li se správně začlenit do rodiny a širší společnosti, je nutná jeho včasná a důkladná socializace.

Popis broholmera

Velký, silný pes impozantní postavy a sebevědomého pohledu. Jeho srst je vždy krátká a dobře přiléhající. Povoleny jsou tyto barevné variety – černá barva, zlatočervená barva a žlutá barva. Bílé znaky na hrudi, tlapách a ocasu jsou přípustné v omezeném rozsahu.

Kohoutková výška psů je nejméně 75 cm, fen 70 cm. Tělo broholmera má obdélníkový ráz a stavba těla je velice silná a celkově mohutná. Hřbet je rovné linie, hrudník je hluboký a mimořádně vyvinutý. Ocas je nízko nasazený, dlouhý a směrem ke špičce se zužuje. V klidovém stavu je svěšený, ale při vzrušení se zvedá přibližně do výše těla. Končetiny jsou přiměřeně velké, silné, poměrně hrubě osvalené a prozrazují silné kosti. Hlava je velice robustní a je nošena zpříma. Široká a masívní lebka přechází do plného čenichu a impozantní tlamy. Broholmer má kulaté, přiměřeně velké oči v jantarové barvě. Uši jsou střední velikosti, vysoko nasazené a svěšené.

Základní péče o psa

Srst broholmera není na péči nijak náročná. Mnohem důležitější je u tohoto plemene včasná a důkladná socializace štěněte. Broholmer si musí velmi brzy, i když postupně a veden trpělivou rukou svého pána, zvyknout na vše, s čím se bude setkávat v dospělosti. Stejně důležitý je také alespoň výcvik základní poslušnosti, protože takto velký a nevychovaný pes se stane obtížným nejen pro svého pána, ale i pro celé široké okolí.

Broholmer je jako většina dogovitých psů velice citlivý na nálady v domě, na zvyšování hlasu a další projevy netolerantního chování mezi „svými“ lidmi. Před takovým psem může být problematické i pokárání vlastních dětí, protože broholmer okamžitě přichází na pomoc všem slabším a ubližovaným. Z tohoto důvodu se tito velcí psi nehodí pro labilnější a nezkušené zájemce.

Výška a váha spolu s krátkou srstí Broholmera jsou důvodem, proč tito psi nemohou žít celoročně venku a potřebují skutečně teplé a měkké místečko ke spaní.

Historie plemene broholmer

První zmínky související s tímto plemenem najdeme již ve středověku, kdy se psi podobní dnešním broholmerům používali zcela tradičně k lovu vysoké zvěře. Jméno broholmer ale spadá teprve do 18. století – tehdy se jistý dánský myslivec Shested of Broholm natolik zasloužil o stabilizaci tohoto nově vznikajícího plemene, že po něm bylo i pojmenováno.

Bohužel 2. světová válka zasáhla velmi negativním způsobem do chovu mnoha psích plemen a broholmer byl jedním z nich. Před úplným vymizením toto plemeno nakonec zachránila až dánská skupina nadšených chovatelů těchto nádherných a impozantních psů.

VIDEA plemene broholmer

Pro videa s plemenem broholmer klikněte ZDE

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Služební plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Dánsko
Výška v kohoutku
70 – 75 cm
Hmotnost v dospělosti
40 – 70
Věk
11 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
velmi náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, hlídací
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]