Bulmastif – Bullmastif

Povaha plemene

Bulmastif je vzhledem ke své mohutné tělesné stavbě neobvykle energický, razantní a sportovní pes, s obrovskou odvahou a vůlí bránit svého pána proti všem nevítaným vetřelcům. V rodině je to naopak veselý, ale klidný a milý společník, s dobrým vztahem k dětem.

Popis bulmastifa

Středně vysoké až vyšší, masivní tělo bulmastifa vytváří v kombinaci s jeho podivuhodnou rychlostí, nevyčerpatelnou energií a lehkostí pohybu zvláštní kontrast. Zároveň je to opravdu dekorativní pes i vynikající ochránce. Osrstění bulmastifa je krátké a tvrdé a vyskytuje se v těchto barevných varietách: žíhaná, plavá, červená a tygří.

Kohoutková výška psa je minimálně 64 cm, u fen je to přibližně 61 cm. Tělo je skutečně bytelně stavěné, hrudník je hluboký, hřbet krátký a rovný. Nohy bulmastifa jsou silné, široké a svalnaté. Ocas je dlouhý a rovný, při chůzi je nesen rovně, nebo ohnutý směrem vzhůru. Hlava je tvořena velkou, hranatou lebkou, čenich má výrazné skosení (jako u boxera) a celá hlava je výrazně vrásčitá. Oči jsou kulaté a tmavé, uši jsou malé a „složené“ směrem dozadu.

Celkový dojem – kvadraticky stavěný silný, ale přitom sportovní pes.

Základní péče o psa

Tento energický pes vyžaduje hodně pohybu a tím také pána, který nebude litovat času na každodenní dlouhé procházky. Protože bulmastif patří mezi vyšší a mohutnější plemena, je důležité zajistit mu především ve štěněčím věku dostatek potravy se správným poměrem živin, aby se mohl vyvinout v silného a reprezentativního psa.

Jeho poněkud mírně tvrdohlavá povaha (dědictví po buldocích) vyžaduje náročný výcvik, proto je vhodný zejména pro sportovně založené majitele se zkušenostmi s výcvikem psů. Krátká srst bulmastifa nevyžaduje velkou péči. Nicméně tato krátká srst jej příliš nechrání před nepřízní počasí, proto je dobré a nanejvýš žádoucí, aby tito ušlechtilí psi mohli spát v teplém prostředí.

Toto plemeno se vyznačuje skutečně velice čilým temperamentem a svéráznou až umíněnou povahou. Tyto jeho vlastnosti je možné zvládnout a pozitivně využít při správné výchově a důsledném výcviku. Výchovou zde ale rozumíme i nutnost navázání velmi úzkého vztahu štěněte s budoucím pánem a jeho rodinou a potřebu citlivého zacházení. Bude-li bulmastif naopak ponechán sám sobě, stane se z něj nešťastný pes a jeho temperament se spolu s jeho vrozenou razancí může stát vážným problémem.

Historie plemene bulmastif

Plemeno bulmastifů bylo vyšlechtěno ve 2. polovině 18. století na popud anglických lesníků, kteří nutně potřebovali spolehlivého psa na pomoc s rozmáhajícím se pytláctvím. Bulmastif vznikl křížením buldoka a mastifa, čímž byl vytvořen pes, který si zachoval zuřivost a odvahu buldoka i rychlost a vynikající čich mastifa. Jako pracovní plemeno byl oficiálně uznán v roce 1924.

VIDEA plemene bullmastif

Pro videa s plemenem bullmastif klikněte ZDE

Bullmastifa má nebo měl(a) doma:

Janis Sidovský – producent

Pavel Vítek – zpěvák

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Služební plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Anglie
Výška v kohoutku
61 – 69 cm
Hmotnost v dospělosti
41 – 59
Věk
11 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
velmi náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, hlídací
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]