Cairn teriér – Kernteriér

 

Povaha plemene

Cairn teriér je plemenem psů vhodných pro ty, kteří hledají veselé, dovádivé, chytré a živé psí společníky. Tito psi nenávidí nudu, proto potřebují neustále cítit alespoň pasivní zájem majitele, potřebují prostor k dovádění, procházky a také výcvik – srdce cairn teriéra je srdcem lovce. Jejich vztah k rodině a dětem je víc než dobrý, k dětem chovají nejvyšší možnou toleranci a milují je jako společníky lumpáren a her všeho druhu.

Popis cairn teriéra

Cairn teriér je pes spíše menší postavy a konstituce s rozčepýřenou srstí. Cairn teriér se vyskytuje v mnoha barevných varietách, které jsou téměř všechny přípustné. Výjimku tvoří čistě bílé zbarvení srsti, dále černé zbarvení, bílé skvrny a také zbarvení známé jako black-tan (zbarvení dobrmana).

Kohoutková výška psů je stanovena na minimálně 28 cm. Tělo je menší a kratší s rovným hřbetem a hlubokým hrudníkem. Ocas je spíše krátký, nasazení není ani příliš vysoké ani nízké a ocas je nošen pod rovinou hřbetu, ale zvesela. Končetiny jsou u cairn teriéra rovné a i přes výrazné osrstění prosvítá svalová hmota. Krk je spíše nenápadný. Hlava je malá, ale vzhledem k celkové velikosti tohoto psa je větší a působí mohutněji. Uši cairn teriéra mají trojúhelníkový tvar, jsou spíše malé a jsou nošeny ve vzpřímené poloze. Oči jsou v lebce šikmo posazené a měly by mít tmavě hnědou barvu.

Základní péče o psa

Srst cairn teriérů je nelínavá, to ale vyžaduje trimování – tedy ruční vytrhávání nevzhledných, odstávajících chlupů. V ideálním případě by se mělo provádět zhruba dvakrát až třikrát ročně. Česání nebo kartáčování nebude cairn teriérovi vadit, nutné ale není. Mnohem více tento pes potřebuje dostatek projeveného zájmu a možnosti pohybu a skotačení.

V případě cairn teriérů vyplývají zvláštní nároky z jeho zvláště vášnivé lovecké duše, kterou bezděčně dědí po svých předcích, ačkoliv jsou dnes chováni téměř výhradně jako psi společenští. I naprosto dokonale vycvičený cairn teriér, který jde i bez vodítka naprosto vzorně vedle nohy svého pána, bez varování zmizí. Pokud by se taková událost přihodila ve městě, může to mít katastrofální důsledky.

Proto každý, kdo zatouží po věrném a veselém přátelství cairn teriéra, by se měl naučit přebírat v některých případech plnou odpovědnost za život svého milého čtyřnohého společníka.

Historie plemene cairn teriér

Prapůvodní předkové dnešních cairn teriérů žili v hojných počtech na statcích a zemědělských usedlostech západního pobřeží Skotska. Slovo „cairn“ také ve volném překladu znamená kámen nebo hromada kamení, takže cairn teriér bývá nejčastěji překládán jako teriér ze skotské vysočiny. Po několikanásobném překřížení s dalšími plemeny teriérů byl v roce 1912 uznán standard původně loveckého plemene cairn teriérů.

VIDEA plemene kernteriér

Pro videa s plemenem kernteriér klikněte ZDE

FCI
Teriéři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Skotsko
Výška v kohoutku
28 – 31 cm
Hmotnost v dospělosti
6,5 – 7,3
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
výborný
Vztah k ost. zvířatum
špatný
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]