Cao de Castro Laboreiro

Povaha plemene

I když toto plemeno pochází z venkova, nikdo nemůže říci, že se jedná o ledajakého vesnického prosťáčka. Cao de Castro Laboreiro využívá beze zbytku všeho, co mu bylo dáno do vínku. Má zcela výjimečný hlas, který varuje ostrým nebezpečným vrčením a pokračuje temným, hlubokým a táhlým štěkotem. Tento pes je naprosto vynikající hlídač, nezbytně však potřebuje pevnou ruku. Jako přítel přirozeně autoritativního pána se stává spolehlivým a milujícím členem rodiny.

Popis cao de Castro Laboreiro

Netřeba mnoha slov – velký, silný pes bystrého pohledu, který jakoby říkal: „Všechno vidím…“.

Standardem povolené barevné variety Cao de Castro Laboreiro – jednobarevně černá, jednobarevně plavá, čistě šedá, červeně žíhaná a černě žíhaná barva. Srst je hustá a spíše matného vzezření.

Krátká a hrubá srst prozrazuje výrazné osvalení celého těla Cao de Castro Laboreiro. Hřbet je mírně prohnutý, ocas vysoko nasazený, dlouhý a svěšený s nahoru mírně zahnutou špičkou. Končetiny Cao de Castro laboreiro jsou téměř v rovnoběžném postavení a mají silný kostní i svalový základ. Silná a mohutná prsní část těla volně přechází do stejně mohutného krku, který nese sebevědomě zdviženou širší a pevně strukturovanou hlavu. Uši má Cao de Castro Laboreiro nasazené v úrovni očí. Jsou dlouhé, ale nevisí svisle dolů, v překlopení mírně vybíhají stran hlavy a teprve potom volně spadávají dolů. Oči jsou kulaté, světle nebo tmavě hnědé barvy.

Základní péče o psa

Péče o srst není u tohoto plemene náročná, ve své původní domovině nevyžadovala jejich srst vůbec žádnou péči, dnes péče o srst Cao de castro Laboreiro závisí na tom, zda je chován jako pes společenský a třeba i výstavní, nebo jako původní honák. Mnohem důležitější je v případě Cao de castro Laboreiro nutnost včasné výchovy a výcviku.

V případě, že je Cao de castro Laboreiro chován jako domácí společenské plemeno, je dokonalý výcvik naprostou nutností, protože plemeno patří mezi těžce zvládnutelná. Tito psi jsou si dobře vědomi své tělesné síly a převahy, v přírodních podmínkách se bez úleku pouští do krvavých potyček s vlky i divou zvěří – jejich práh bolesti je značně posunutý.

Cao de castro Laboreiro je bez výhrad výjimečný pes zcela výjimečných vlastností, právě proto se však hodí výhradně do rukou zkušeného a osobnostně rovněž silného a přirozeně autoritativního pána. Cao de castro Laboreiro, není-li chován přímo v nekonečně volné přírodě, potřebuje dostatek volného pohybu a v ideálním případě alespoň nadstandardně velkou a dobře oplocenou zahradu.

Historie plemene Cao de Castro Laboreio

Nejzazší známá historie tohoto plemene sahá až do 16. století a do okolí portugalského města Castro Laboreiro – leží mezi pohořími Peneda a Suajo. Během staletí se Cao de Castro Laboreiro stal mimořádně vytrvalým a mimořádně přizpůsobivým psem a nebojácným hlídačem. Mezi jeho předky patří především mastifové. Dnes se Cao de Castro Laboreiro chová jako honácký, hlídací i služební pes a samozřejmě také jako společenské plemeno.

VIDEA plemene Cao de Castro Laboreio

Pro videa s plemenem Cao de Castro Laboreio klikněte ZDE

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Portugalsko
Výška v kohoutku
52 – 60 cm
Hmotnost v dospělosti
až 40 kg
Věk
11 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
špatný
Vztah k ost. zvířatum
špatný
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, hlídací
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]