Český horský pes

Povaha plemene

Český horký pes má příjemnou, přátelskou povahu. Přestože je to sebevědomý a živý pes, je lehce ovladatelný a dá se dobře vycvičit. Je snášenlivý nejen k lidem, ale i k ostatním psům a dalším domácím zvířatům. Je velmi odolný a pracovitý. Může žít i v extrémnějších klimatických podmínkách, kterým se dobře přizpůsobuje. Není agresivní.

Popis českého horského psa

Český horský pes zaujme svým příjemným „domáckým“ vzezřením. Je velkého vzrůstu a pevné konstituce. V kohoutku měří 62 až 70 cm, fenka 58 až 66 cm, váha se pohybuje mezi 32 až 40 kg a 28 až 36 kg. Má úměrně velkou hlavu s širokou mozkovnou, s mírným čelním sklonem a ne příliš hlubokým čenichem.

Má černý nos a středně velké hnědé oči oválného tvaru, které mu dodávají mírný a příjemný výraz. Má silné pysky a velké zuby s pravidelným nůžkovým skusem, povolen je i klešťový. Uši jsou vysoko a ze široka posazené, jsou poměrně velké, trojúhelníkové tvaru a převislé. Krk má český horský pes středně dlouhý, silný a dobře osvalený, bez laloku.

Tvar těla je mírně obdélníkový, hrudník dlouhý, oválný a dosahuje k loktům. Břicho je mírně vtažené. Bohatě osrstěný ocas je nasazený v linii zad, v klidu směřuje dolů, při vzrušení jej nosí srpovitě nad hřbetem. Hřbet je rovný a pevný. Pohybuje se na rovných, dlouhých a silných končetinách s velkými oválnými tlapami.

Český horský pes má dlouhou srst, kolem 10 cm, která je na hlavě a na předních stranách končetin kratší. Je hustá, rovná a tvrdší. Na zimu zarůstá bohatou podsadou. Český horský pes musí být strakatý, přičemž podkladová barva je vždy bílá, skvrny mohou být žluté nebo černé. Hlava je zbarvená celá nebo může mít bílou lysinu. Skvrny na těle mohou být rozmístěny nepravidelně.

Klasifikaced FCI

Český horský pes je podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) zařazen do skupiny II. – Psi dogovití, sekce 2 – typ horský pes. Zkouška z výkonu není požadována. Využití českého horského psa je všestranné – jako sportovní a pracovní pes určený pro náročné podmínky v horských oblastech. Možnosti jeho uplatnění jsou široké – jako záchranářský pes, tažný, lavinový, pastevecký, hlídací a v neposlední řadě jako rodinný kamarád.

Základní péče o psa

Český horský pes nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Je pro něj důležitý hlavně pohyb a možnost vybít energii při práci. Je proto vhodnější chovat jej na venkově a dopřát mu velký výběh. Venku může žít v každém ročním období. Miluje dlouhé procházky v přírodě.

Historie plemene český horský pes

Český horský pes se začal šlechtit v 70. letech minulého století. Za základ nového plemene byli použiti slovenští čuvači a „alaskáni“ – kříženci několika plemen přivezení z Kanady, kteří byli chováni pro maximální výkon ve spřežení. V průběhu šlechtění českého horského psa byla použita i další plemena.

VIDEA plemene český horský pes

Pro videa s plemenem český horský pes klikněte ZDE

FCI
Neuznaná plemena
Využití
Služební plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Československo
Výška v kohoutku
56 – 70 cm
Hmotnost v dospělosti
26 – 40
Věk
11 – 12 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, hlídací
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]