Český teriér

Povaha plemene

Český teriér je veselý pes s milou povahou. Je velmi oddaný svému páníčkovi, ke svému okolí se však může chovat rezervovaně a není příliš vstřícný k cizím lidem. Jako štěně je hodně živý, v dospělosti je spíše klidný. Je snadněji ovladatelný než většina teriérů, troufnout si na něj mohou i méně zkušení chovatelé. Je přizpůsobivý a zvykne si v bytě i na zahradě. I přes svou blízkost k lidem si zachoval lovecké vlastnosti – je silný, nebojácný a v případě nutnosti umí být i ostrý. Český teriér se stal oblíbeným společníkem řady rodin.

Popis českého teriéra

Český teriér je pes, který zaujme především milovníky malých plemen. Jsou pro něj charakteristické krátké nohy a dobře stavěný, osvalený trup obdélníkového tvaru. Pes měří v kohoutku necelých 30 cm, fenka asi 27 cm, váha se pohybuje mezi 6 až 10 kg. Český teriér je výrazný především svou podlouhlou hlavou, kterou zdobí výrazný vous a obočí, částečně kryjící středně velké hnědé oči, hlouběji posazené. Má silné čelisti a nůžkový nebo klešťový skus. Zuby jsou silné a pravidelné. Uši má český teriér středně velké, vysoko nasazené, trojúhelníkovitého tvaru, přiléhají k lícím. Krk je středně dlouhý a silný, šikmo nesený, s volnou kůží ale bez laloku. Má rovný hřbet, hrudník spíše válcovitý a dobře klenutá žebra. Břicho je mírně vtažené. Končetiny jsou silné, rovné, plece osvalená. Tlapky jsou velké, má silné drápy. Ocas je dlouhý až 20 cm, v klidu svěšený, při vzrušení nesený nad hřbet. Srst má český teriér dlouhou, jemnou, mírně zvlněnou a s krásným hedvábným leskem. Zbarvení může být šedomodré nebo kávově hnědé, jsou ale přípustné i žluté, šedé a bílé znaky, musí ale převládat základní barva.

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické federace (FCI) je český teriér zařazen do skupiny III. – Teriéři, sekce 2 – Nízkonozí teriéři, bez pracovní zkoušky. Zkratka pro ČR je CET. Původně byl určen k lovu lišek a jezevců, dnes je chován především jako společník.

Základní péče o psa

Český teriér je poměrně nenáročné plemeno, které může žít v bytě i na venkově. Trochu péče vyžaduje jeho srst, několikrát do roka se upravuje stříháním. Na výstavu by měla být srst na temeni, šíji a hřbetě dlouhá 1 až 1,5 cm, na bocích a ocase kratší a na uších, lících, hrdle, stehnech, loktech a zadečku velmi krátká. Nechává se vous a obočí. Pročesat stačí jednou za týden. Český teriér není tak náročný na pohyb jako většina loveckých plemen, proto je vhodný i pro starší majitele.

Historie plemenečeský teriér

Český teriér je původní české plemeno, které v 50. letech vyšlechtil známý český kynolog František Horák. Jako základ posloužil skotský a sealyhamský teriér. Cílem bylo plemeno s menším obvodem hrudníku než má skotský teriér a s tmavší a méně bohatou srstí než má sealyhamský teriér. Nové plemeno mělo sloužit především mysliveckým potřebám. FCI jej uznala na začátku 60. let.

VIDEA plemene český teriér

Pro videa s plemenem český teriér klikněte ZDE

FCI
Teriéři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Československo
Výška v kohoutku
27 – 29 cm
Hmotnost v dospělosti
6 – 10 kg
Věk
Délka srsti
střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pro seniory
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]