Chesapeake Bay retriever

(Chesapeake Bay retrívr)

Povaha plemene

Jako všichni retrívři i chesapeake bay retrívr miluje svou rodinu, miluje děti a i k cizím lidem se chová poměrně srdečně – jsou-li vítáni. Je to také energií nabitý, inteligentní a velice charakterní pes. Přesto může vystoupit i jedna z jeho méně vyhledávaných vlastností – snaha o dominanci (především u psů) a také určitá tvrdohlavost a svéhlavost. Při práci je chesapeake bay retrívr velice houževnatý až tvrdý. Přestože se jedná o v podstatě laskavého psa, chesapeake bay retrívr je velmi ostražitým a spolehlivým ochráncem.

Popis chesapeake bay retrievera

Plemeno se vyznačuje středně vysokou až vyšší a poměrně mohutně stavěnou postavou, avšak bez známek hrubosti. Srst chesapeake bay retrívra je zcela charakteristická svým rounovitým, mírně zvlněným vzhledem. Srst se dělí na jemnou podsadu a svrchní krátkou srst – ta může být na ocase a zadních nohou delší, avšak v žádném případě nesmí být kudrnatá. Z barev jsou povoleny všechny odstíny hnědé od tmavě hnědé, přes tzv. barvu „mrtvé trávy“ až po zcela bledě hnědou barvu. Bílý znak na hrudi je povolen, ale není žádoucí.

Kohoutková výška psů je alespoň 58,5 cm, u fen je za nejmenší možnou výšku považováno alespoň 53 cm. Tělo chesapeake bay retrívra je středně dlouhé se širokou, dobře klenutou hrudí. Záď je velice silná a široká, bedra jsou dobře vtažená. Ocas má střední délku a nesmí být zatočený nad hřbetem. Končetiny chesapeake bay retrívra jsou rovné s tzv. zaječími tlapkami – mezi uzavřenými prsty jsou plovací blány. Hlava je nápadně široká, tlama je spíše kratší a směrem k čenichu se úměrně zužuje. Uši jsou malé, vysoko nasazené a svěšené. Oči chesapeake bay retrívra jsou středně velké, v hnědých barvách a posazené poměrně blízko sebe.

Základní péče o psa

Tento druh retrívra má zvláštní srst, která je mastná a přirozeně odpuzuje vodu. Z toho důvodu není žádoucí psa často koupat a zvláště pak šamponovat. Stejně tak není doporučeno česání a kartáčování, protože srst by zplstnatěla. Péče o srst by tedy měla být spíše skromná a raději „nechemická“. Chesapeake bay retrívr dospívá později, zhruba až ve věku dvou let. Jeho temperament je až do této dospělosti značně bouřlivý, proto tento druh retrívra vyžaduje velkou trpělivost, včasnou socializaci a přiměřený výcvik.

Vzhledem k pozdnímu dospívání se chesapeake bay retrívr učí poněkud pomaleji, výchovu, socializaci a výcvik není možné uspěchat, naopak je nutné zachovat nejvyšší trpělivost, protože jen tak je možné získat extrémně poslušného kamaráda, mnohem poslušnějšího, než jsou mnohá jiná plemena, která se touto schopností tradičně chlubí. Ideální je proto majitel vyrovnané povahy s přirozeně vyšší autoritou, kterou bude pes ochoten akceptovat. Důležitý je také dostatek pohybu – chesapeake bay retrívr bude nejšťastnější u majitele, který mu bude moci dopřát lovecký výcvik a lov.

Ze všech výše popsaných důvodů se chesapeake bay retrívr na rozdíl od jiných retrívrů nehodí pro nezkušené chovatele a pro chovatele bez loveckých, případně sportovních ambicí.

Historie plemene chesapeake bay retrívr

Původní zemí tohoto plemene jsou Spojené státy americké, ale jeho naprosté počátky jsou poněkud neprůzračné. Chesapeake bay retrivr vznikl údajně křížením dvou menších štěňat novofundlandského psa, která panu Georgi Lawovi věnoval kapitán britské armády, se psy dalších, místně příslušných loveckých plemen. Proto byl chesapeake bay retrivr již od počátku používán jako lovecký pes, zejména v těžko přístupných a bažinatých terénech. Jeho jméno je odvozeno od pobřeží Chesapeake, kde se loví kachny.

VIDEA plemene chesapeake bay retriever

Pro videa s plemenem chesapeake bay retriver klikněte ZDE

FCI
Retrívři a vodní psi
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
USA
Výška v kohoutku
53 – 66 cm
Hmotnost v dospělosti
25 – 36 kg
Věk
12 – 13 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
denní
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]