Drever

(Švédský jezevčíkovitý brakýř)

Povaha plemene

Drever je odvážný, houževnatý a neúnavný pes. Doma se však chová klidně. Je velmi přítulný a rád se zdržuje v přítomnosti členů rodiny. Má optimistickou, vyrovnanou povahu a smysl pro humor. Drever někdy štěká více, než je záhodno. Je poslušný a učenlivý, ale spíše z pohledu jeho funkce. Jedná se o honiče, a tak lze u něj přepokládat značnou dávku samostatnosti. Drever má vynikající čich. S ostatními psy vychází většinou dobře. Pokud si od štěněte zvykne na jiná zvířata, nemá s nimi později problém. K dětem je přátelský a tolerantní a k cizím lidem se chová mile.

Popis drevera

Drever dorůstá výšky 30-38 cm a dosahuje váhy okolo 15 kg. Průměrná délka života je 12-14 let. Velká, protáhlá hlava je nošena vysoko. Lebka je klenutá a směrem k čenichu se zužuje. Drever má výrazné, tmavě hnědé oči. Nízko nasazené uši jsou dlouhé, široké a přiléhající k hlavě. Hřbet je dlouhý a svalnatý. Záď se mírně svažuje. Krátké končetiny jsou pevné a mají silné kosti. Dlouhý ocas je nošen svěšený, může být nesen výše, nikdy však nad linii hřbetu. Srst je krátká, hladká a velmi hustě rostlá. Přípustné jsou všechny barvy a barevné kombinace, ale musí být bílé znaky viditelné na každé straně. Nejčastěji jsou však červení s bílou, černí psi s tříslovými znaky a bílou.

Klasifikace FCI

Skupina 6 – honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 1 – honiči s pracovní zkouškou.

Základní péče o psa

Srst drevera není náročná na údržbu. V období línaní stačí odstranit odumřelou srst gumovou masážní rukavicí nebo kartáčem. Drever se dá poměrně snadno cvičit. Soustřeďte se především na zvládnutí povelu ke mně, kvůli jeho loveckému instinktu. Jako pomůcka může sloužit jídlo, neboť tento pes jídlo miluje. Toto plemeno potřebuje velmi mnoho pohybu. Procházky jsou lepší pouze na vodítku, protože by mohl chytit stopu. Dobře vychovaný drever, který přiběhne na zavolání, může chodit i bez vodítka. Je však nutno jej sledovat. Plemeno není vhodné pro účely rodinného psa, potřebuje lovecké vedení a práci.

Historie plemene švédský jezevčíkovitý brakýř

Drever vznikl ve  20. století ve Švédsku. Byl vyšlechtěn z nyní velmi vzácného vestfálského jezevčíkovitého brakýře, který byl do Švédska přivezen okolo roku 1910. Postupně si jej oblíbili lovci a používali ho při lovu jelenů. Až roku 1947 získal jméno Drever a v roce 1953 byl uznán jako samostatné plemeno. Mimo svou zemi původu se vyskytuje velmi málo, ale ve Švédsku je oblíbený skoro stejně jako Labradorský retriever. Je chován především jako pes lovecký a používá se na lov jelenů, lišek a zajíců. Je také výborným stopařem. Jako rodinný společník je chován velmi zřídka.

VIDEA plemene drever

Pro videa s plemenem drever klikněte ZDE

FCI
Honiči a příbuzné typy
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Výška v kohoutku
cm
Hmotnost v dospělosti
Věk
Délka srsti
Péče o srst
Vztah k dětem
Vztah k ost. zvířatum
Náročnost na výchovu
Náročnost na pohyb
Vhodné prostředí
Využití psa
Časová náročnost
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]