Erdelyi Kopo

(Sedmihradský honič)

Povaha plemene

Tito psi mají svůj samostatný úsudek, jsou velmi inteligentní a také iniciativní. Nejdůležitějším povahovým rysem erdelyi kopo je ale neoblomná vytrvalost a nezlomitelný lovecký pud. Na druhé straně jsou zástupci tohoto plemene nesmírně přátelští, oddaní a jejich vztah k lidem, dětem, ale i ostatním psům je skvělý. Jeho výchova vyžaduje trochu trpělivosti, ale není vysloveně těžká. Výcvik erdelyi kopo může stavět na vysoké inteligenci těchto psů, musí však být rovněž trpělivý a nikoli tvrdý.

Popis erdelyi kopo

Psi plemene erdelyi kopo jsou vyšší nebo nižší, ale vždy silní psi atletického vzezření bez náznaku hrubosti a přílišné mohutnosti. Srst erdelyi kopo je krátká a září vysokým leskem. Přípustné barvené variety plemene – vyšší typ těchto psů má základní černou barvu srsti ve spojení s tříslovými a někdy také bílými znaky. Nižší psi plemene mají základní barvu srsti červenohnědou s bílými znaky.

Kohoutková výška tohoto psa je buď v rozmezí 55 – 65 cm nebo v rozmezí 45 – 50 cm v závislosti na výškovém typu. Tělo erdelyi kopo má čtvercový formát s rovnou hřbetní linií. Ocas je nasazený nízce, je dlouhý a psi tohoto plemene ho nosí ve vztyčené poloze. Končetiny jsou rovné a víceméně rovnoběžné. Hlava je spíše dlouhá a úzká, čenich má zcela rovný hřbet. Uši jsou poměrně krátké a svěšené, oči erdelyi kopo jsou oválného tvaru a střední velikosti.

Základní péče o psa

Srst tohoto plemene není na údržbu náročná a je dosti hustá a silná, aby erdelyi kopo mohl pobývat venku. Podmínkou takového odchovu je ale dostatečný a pravidelný kontakt psa s jeho pánem a jeho rodinou. Základní součástí chovu tohoto plemene je ale větší než velké množství každodenního pohybu. Erdelyi kopo potřebuje opravdu dlouhé procházky s možností běhání, skákání nebo i plavání.

Jak bylo výše uvedeno, erdelyi kopo potřebuje volný pohyb. Jeho lovecký instinkt však vždy zůstane silnější než pouto, které si k vám pes vytvoří. Proto je zároveň naprosto nezbytný dobrý výcvik a možnost volného pohybu pouze na místě, kde pes nemůže způsobit škodu.

Především z těchto důvodů je tento pes v Maďarsku – tedy v zemi svého původu – chován výhradně jako lovecký pes. Erdelyi kopo proto není možné doporučit jako běžného rodinného psa.

Historie plemene erdelyi kopo

Domovinou plemene erdelyi kopo jsou Západní Karpaty a Transylvánské Alpy – této oblasti se často říká Sedmihradsko a odtud také jméno plemene v překladu – Sedmihradský honič.

Plemeno Erdelyi kopo se postupným šlechtěním vyčlenilo od původních ras žijících na tomto území – byli to psi honiči, lovci i obranáři. K tomuto cílenému šlechtění došlo na popud šlechty, která postrádala psy vhodné do skutečně složitého horského terénu. Hledala psy vytrvalé a velké pro lov medvědů, vlků a jelenů i psy menšího vzrůstu pro lov lišek a zajíců.

Výsledkem byly dvě variety plemene erdelyi kopo – vysokonozí a nízkonozí psi. Chov tohoto plemene však během let téměř zanikl, naštěstí byl ale v roce 1968 obnoven.

VIDEA plemene erdelyi kopo

Pro videa s plemenem erdelyi kopo klikněte ZDE

FCI
Honiči a příbuzné typy
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Maďarsko
Výška v kohoutku
45 – 65 cm
Hmotnost v dospělosti
25 kg
Věk
12 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]